АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Спад в износа и за трети страни



Износът на стоки от България за трети страни намалява с 4,5 процента през периода януари - май в сравнение със същия период на 2024 г. и е на стойност 11,8878 млрд. лева, показват предварителни данни на Националния статистически институт ( НСИ). Това съобщават от НСИ.
Основни търговски партньори на България са Турция, САЩ, Сърбия, Република Северна Македония, Алжир, Китай и Украйна, които формират 52,5 процента от износа за трети страни. През май износът на стоки от България за трети страни нараства с 0,3 процента спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2,3467 млрд. лева.
При износа, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, най-голям ръст е отбелязан в сектор "Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн" (54,8 процента). Най-голям спад се наблюдава в сектор "Минерални горива, масла и подобни продукти" (53,8 процента).
Вносът на стоки в България от трети страни през периода януари - май нараства със 7,3 процента в сравнение със същия период на 2024 г. и е на стойност 17,4961 млрд. лева (по цени CIF), отчита статистиката. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Китай, Сърбия и Украйна.
През май вносът на стоки в България от трети страни намалява с 15,6 процента спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 3,0794 млрд. лeвa.
При вноса, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, най-голямо увеличение е отчетено в сектор "Разнообразни готови продукти, н.д." (29 процента). Най-голям спад се наблюдава в сектор "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (39,6 процента).
Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с трети страни за периода януари - май е отрицателно и е в размер на 5,6083 млрд. лева.
През май външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) с трети страни също е отрицателно и е на стойност 732,7 млн. лева.
Tweet |
|