АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Основните страни, от които идват работници, са Русия и Турция. Наблюдава се значителен ръст на работници от Узбекистан, Киргизстан, Непал, Индия и Бангладеш.


Държавата разполага със 181 държавни и общински болници, част от които все още имат капацитет и медицински персонал, но не и достатъчно дейност, за да се издържат адекватно с плащания за дейност от НЗОК. Защо не използваме тях за предоставяне на така липсващите дългосрочни здравни и социални грижи?


На среща с работници в американски стоманодобивен завод край град Питсбърг в щата Пенсилвания Тръмп заяви, че допълнителните мита върху вноса на стомана и алуминий ще укрепят стоманодобивната промишленост на страната.


Само за първите три месеца на годината у нас са влезли повече работници от чужбина, отколкото през цялата 2024 година, съобщи министърът на труда и социална политика Борислав Гуцанов.


Липсата на владеене на хърватски език и на мотивация за изучаването му, пречка за по-лесната интеграция в обществото, заедно с дискриминацията от местното население са сред най-големите предизвикателства, пред които са изправени работниците в Хърватия от далечни азиатски страни, предаде хърватската агенция ХИНА, позовавайки се на проучване.


Наемането на чужденци, които да задоволят потребностите на нашия пазар на труда, е тежка, бюрократична дейност, чиято подготовка отнема 6 до 9 месеца.


По данни на Министерството на труда и социалната политика и Българската конфедерация по заетостта, към момента в България работят около 15 000 граждани на Узбекистан. Това подчертава значимостта на инициативата и необходимостта от прозрачна и сигурна регулация в тази област.


Фалитите на компании са нараснали в повечето сектори на икономиката (най-отчетливо в хотелско-ресторантьорските услуги, информация и комуникации, образование и социални услуги), но са намалели в строителството и транспорта.


Всяка година Денят на народите има и благотворителна кауза. Този път тя беше за набиране на средства в подкрепа на Дома за медико-социални грижи в Плевен.


Директивата за синята карта има за цел да привлече висококвалифицирани работници в ЕС при по-гъвкави условия, с увеличени права за работа и повече възможности за притежателите ѝ. Сред държавите членки на ЕС Германия е издала най-голям брой разрешителни - 69 353 или 78%, следвана от Полша - 7402 или 8% и Франция - 3912 или 4%.