АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Специалисти от ЦНИП при Университета по архитектура, строителство и геодезия влязоха в тунела и започнаха работа по геоложкия модел и конструктивен анализ, който да покаже правилната технология за продължаване на строителството на останалите 8 600 м от него.


Най-търсените в следващите 3-5 години са: ИТ - специалисти, занимаващи се с разработка и обучение на изкуствен интелект, както и експерти в киберсигурността. Инженери в областта на механиката, електрониката и електотехника. Изграждането на проекти свързани с възобновяема енергия.


Всяка изба ще представи и новата си реколта, предимно бели и розе вина. Ще се срещнете с опитни енолози, а също така и с млади талантливи специалисти, които с огромно желание продължават семейните традиции и съхраняват и надграждат винопроизводството с модерна визия и идеи. За любителите на гастрономията, част от избите са подготвили от домашно приготвени специалитети до изключителни кулинарни предложения от шеф готвачи и шоу кукинг.


Най-големите ИТ компании, работещи у нас, са DXC Technology с 3439 специалисти, работещи в IT отделите в България към момента. Тя е последвана от SAP Labs Bulgaria с 1700 и Hewlett Packard Enterprise (HPE) с 1500 служители.


437 ИКТ компании в 15 от 23 - те сегменти на ИКТ индустрията в България са регистрирани и работят в Старозагорска област - от търговци на дребно до софтуерни компании и контактни центрове. Те класират областта на девето място от всичките 28 в страната по брой работещи ИКТ фирми.


Новата регулация забранява вноса и продажбата на хардуерни и софтуерни системи за такива автомобили, както и цели свързани автомобили, от Китай и Русия. Забраната все пак е насочена в бъдещето. Ограниченията за софтуера трябва да влязат в сила от 2027 г., а за хардуера - от 2030 г.


Одобрени са първите 130 лекари, лекари по дентална медицина, медицински сестри и акушерки, които ще получават над 2600 лв. месечно по проекта на МЗ „Насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти“. Това съобщиха от пресслужбата на МЗ.


Те са от Египет, Унгария, Турция, Бангладеш, Беларус и Китай. Подготовката, обучението и стажовете в учебните центрове и руските АЕЦ обезпечават безопасното и ефективно управление на енергоблоковете ВВЕР-1200, които „Росатом“ изгражда в страни партньори.


Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина.


16,5% е ръстът на приходите за миналата година, 451 нови софтуерни компании са създадени у нас, а новооткритите работни места в сектора са 2 675. Приносът на индустрията към държавния бюджет остава значим – софтуерните компании продължават за плащат над 3 пъти повече данъци и осигуровки от средното за страната. Изкуственият интелект е възприет в безпрецедентните 100% от софтуерните компании у нас.