АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
София - град с най-скъпи имоти



През първото полугодие на 2025 г. пазарът на недвижими имоти в България продължава да се променя. Докато София запазва позицията си като най-скъпия град за покупка на жилище, регионалните центрове - Варна, Пловдив, Бургас и особено Русе - показват изключително активен ръст в цените и интереса към покупка, съобщиха от портала за имоти Zimoti.com.
София - високи цени, но по-бавен ръст
Актуалната пазарна картина, според данните на портала към юни 2025 г., показва, че София е безспорен лидер по цени. Средно имот в столицата достига почти 394 000 евро, а средната цена на квадратен метър е 2020 евро. Имотите се продават сравнително бързо - за около 28 дни средно.
Софийският пазар се характеризира със силно разслоение по квартали. Разликата в цените е почти два пъти между най-достъпните и най-премиум зоните. В "Обеля" средната цена на квадратен метър е 1249 евро, а средната цена на имот - 275 763 евро, което го нарежда сред най-достъпните квартали на столицата. В "Младост", който е силно развит с бизнес зони и транспорт, квадратният метър струва средно 2097 евро, а средната цена на имот достига 351 362 евро. В "Кръстова вада", който се утвърди като един от най-премиум и модерни квартали в София, цените са средно 2610 евро на кв. м, а средната стойност на имот - 371 110, посочват от Zimoti.com.
Варна и Русе - градовете с най-голям ръст
След столицата се нарежда Варна със средна цена на квадратен метър от 1552 евро и средна стойност на имот 217 000 евро. Това потвърждава и официалната статистика на Националния статистически институт (НСИ), който отчита, че Русе и Варна са с най-голям годишен ръст на цените в страната - 8,7 на сто за Варна и 9,2 на сто за Русе пpeз пъpвoтo тримесечие на 2025 г. спрямо последното на 2024 г. В Русе средната цена е 962 евро на квадратен метър и 143 000 евро за имот.
Пловдив и Бургас - балансирани и устойчиви пазари
Пловдив и Бургас се открояват като най-балансираните имотни пазари в страната, според данните. И двата града предлагат добро съотношение между цена, качество и бърза реализация на сделки.
В Пловдив средната цена на квадратен метър е 1212 евро, а на имот - 211 000 евро, със среден престой на обява само 21 дни, което го прави градът с най-бързо реализиращи се сделки.
В Бургас цените са малко по-високи - 1343 евро/кв. м и 170 000 евро за имот, със среден престой 24 дни, но също показват стабилен интерес и висока ликвидност.
Как се движат цените в по-малките градове и курортите
Данните от Zimoti.com за цените на квадратен метър в по-малките градове и курортните райони очертават ясни контрасти и специфики за различните пазари в страната.
Един от най-достъпните пазари в България е Троян, където средната цена на квадратен метър е 399 евро. Това е показател за недооценен пазар с потенциал, особено за хора, търсещи имоти за постоянен живот или дистанционна работа в по-спокойна среда, коментират от платформата.
В групата на най-достъпните са също Добрич (596 евро/кв. м), Хасково (628 евро/кв. м) и Пазарджик (663 евро/кв. м), които се характеризират със стабилно местно търсене и по-нисък инвестиционен натиск.
Градовете с ясно изразен курортен или специфичен икономически профил очертават тенденция на по-високи цени. В Банско цената на квадратен метър достига 1084 евро, движена от интереса към ваканционни имоти и възможностите за краткосрочен наем. Интересно е, че и в Шумен цената на кв. м е почти идентична - 1089 евро, въпреки че градът не е курорт, а индустриален и административен център с устойчива икономика, коментират от Zimoti.com.
Курортният ефект е видим и в Разлог (644 евро/кв. м), където цените са значително по-ниски от Банско, но над средните за вътрешността на страната - резултат от близостта до ски курорта и търсенето на по-достъпни алтернативи там.
Регионалните икономически центрове като Стара Загора (844 евро/кв. м), Велико Търново (831 евро/кв. м) и Перник (874 евро/кв. м) показват стабилен и балансиран пазар, движен както от местно търсене, така и от географски фактори. Перник традиционно поддържа по-високи цени заради близостта си до София.
Впечатление прави и Плевен, където цената на квадратен метър достига 943 евро, което е значително над средното за вътрешността на страната. Според Zimoti.com това може да се обясни с ограничено предлагане и силно локално търсене.
Новите тенденции
Данните ясно показват, че София остава най-скъпият пазар, но вече не е единствен двигател на ценовата динамика, отбелязват от портала. Регионалните градове вече не са просто алтернатива на столицата, а равностойна конкуренция. Купувачите днес са по-информирани, по-гъвкави и все по-често избират градове, които съчетават достъпност, добра инфраструктура и качествена градска среда.
/БТА
Tweet |
|