АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През първата половина на 2025 г. Русия е увеличила износа на газ за Европа по газопровода „Турски поток“ със 7,3% в сравнение със същия период на предходната година – до 8,3 млрд.куб. м., показват изчисления на ТАСС, направени въз основа на данни от ENTSOG.


В момента се водят преговори с турски и чуждестранни инвеститори, заяви в интервю за Блумбърг в кулоарите на изложението и срещата на върха за ядрени електроцентрали в Истанбул Антон Дедусенко, председател на борда на директорите на дъщерното дружество на "Росатом", отговорно за АЕЦ "Аккую".


Сърбия е един от последните останали купувачи на руски газ в Европа. Миналата година е получила около 3 милиарда кубически метра синьо гориво. Белград се стреми към членство в ЕС, който тази седмица предложи правно обвързваща забрана за внос на руски газ и втечнен природен газ (LNG) до края на 2027 г.


Европа може да осигури до 40 процента от финансирането, като ще има възможност и за участие на външни инвеститори в проектите. Единият от проектите е с мощност 800 мегавата, колкото е настоящата мощност на ПАВЕЦ "Чаира".


Предвижда се и въвеждането на тарифни ставки в размер на 6,5 на сто върху вноса на торове, внасяни от Русия и Беларус. Към тях ще бъдат прилагани и мита в размер на между 40 и 45 евро на тон върху тези продукти, като те ще бъдат в сила през периода 2025-2026 година. Предвидено е те да нараснат до 2028 г. до 430 евро на всеки тон от торовете, внасян в страните от ЕС.


Между 33% и 45% от анкетираните също така активно избягват продукти от САЩ, Русия и Китай. Хората на възраст над 55 години най-често са склонни да избягват китайски и руски продукти. По-младото население изглежда не намалява толкова много потреблението на продукти от тези страни.


"Спирането на доставките на газ ще доведе до нестабилност. Нашите нефтохимически заводи са проектирани да използват руски петрол и спирането му може да доведе до технологични проблеми", е казал още по време на срещата Фицо, който присъства на парада за Деня на победата във Втората световна война на Червения площад.


Международен форум във Виена отново събира стартъп компании и инвеститори. От 8 до 16 май Виена отново ще се превърне в притегателен център за международната стартъп сцена.


Съдебният иск е срещу консорциум от компании, сред които е и финландската енергийна група "Фортум" (Fortum). Руската държавна корпорация за ядрена енергия пледира за обезщетение в размер на близо $2,83 млрд.заради прекратяването на финландско-руски проект за изграждане на атомна електроцентрала във Финландия.


AI, биотехнологии и криптовалути са сред водещите сектори за българските инвеститори. Анализ на платформата Freedom24 разкрива инвестиционните тенденции у нас.