АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Администратор на COREu е независимата организация SINTEF, а програмата включва около 40 партньори, като университети, изследователски центрове, административни органи и предприятия от Европа.


Основната цел е да се повиши конкурентоспособността, развитието и модернизацията на малките и средните предприятия в тази част на страната. Те ще получават различни услуги и информация, свързани с финансиране, бизнес развитие, пазарно присъствие, дигитализация, внедряване на иновации и др.


Отчисления в размер на 100 % от печалбата за финансовата 2024 г. и междинен дивидент на държавните предприятия и търговските дружества с държавно участие в капитала ще бъдат внесени в полза на държавата.


Комисията за финансов надзор е подобрила процеса си за надзорен преглед по отношение на проверката на платежоспособността на застрахователните и презастрахователните предприятия и групи.


В края на март депозитите на домакинствата и НТООД (нетърговски организации, обслужващи домакинствата) са 90,836 млрд. лв. (42,5% от БВП), което е увеличение с 11,4 % спрямо същия месец на 2024 г. За този период депозитите на нефинансовите предприятия са 46,799 млрд. лв. (21,9% от БВП) като на годишна база те се увеличават с 8 %.


С проекта се предлагат промени, свързани с извършването на разпоредителните действия по продажба и замяна на имоти - частна държавна собственост, в управление на Министерството на отбраната (МО), като се предвижда да се осъществяват по регламентирания в закона общ ред, а именно чрез областните управители по местонахождение на имотите, министъра на регионалното развитие и благоустройството в случаите по чл. 45, ал. 4 от Закона за държавната...


Това е експресно оборотно финансиране и ликвидност. С ясен фокус върху финансовите предизвикателства пред малките и средни предприятия, под шапката на Smart Factoring. Представен е първият по вида си иновативен финтех продукт за България за оборотно финасиране. Услугата цели да предостави незабавен и дигитален достъп до средства по издадени единични фактури с отложено плащане.


На срещата стана известно, че повече от 50% от БВП на България се създава от предприятия, които активно използват интелектуална собственост, включително патенти, търговски марки и географски означения.


Избраните проекти подкрепят реформи в областта на конкурентоспособността, качеството на публичната администрация, бизнес средата за малки и средни предприятия и адаптиране на енергийните системи към екологичния и цифровия преход.


Стратегията ще бъде насочена към преодоляване на финансовите, регулаторни и административни пречки, които ограничават или забавят разрастването на стартиращите предприятия и превръщането им в печеливши дружества на единния пазар.