АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Стойността на износа на стоки от Хърватия достигна 6,1 милиарда евро през първите три месеца на годината, което е увеличение от 8,6% в сравнение със същия период на миналата година, а вносът е нараснал със 7,6% до 10,7 милиарда евро.


Очакванията на експерта са 2025 г. да приключи със значителен ръст на чуждестранните посещения, които ще достигнат до около 13,8 млн. или с около 4 - 4,5 процента повече спрямо предходната година.


Така например номиналният ръст на заплатите в Латвия е 80%, в Естония е 110%, а в Литва е 120%“, заяви Пламен Димитров, заместник-председател на ИСС от групата на синдикатите.


Подобрение на потребителското доверие се отчита както сред населението в градовете, така и сред това в селата - съответно с 2,3 и 4,8 пункта. Мненията на потребителите за развитието на общата икономическа ситуация в страната през последните дванадесет месеца, както и очакванията за следващите дванадесет месеца са по-малко негативни спрямо предходното наблюдение.


Около 47,3% от ваканционните пътувания са извършени в страната, като най-популярните федерални провинции за отмора са Щирия (19,7%), Долна Австрия (14,8%) и Залцбург (13,5%). Предпочитаните дестинации в чужбина са били Италия, Германия и Хърватия.


През март се наблюдава увеличение спрямо предходния месец при специализираните строителни дейности с 3,4 процента, както и в строителството на съоръжения с 3 на сто. В същото време е отчетено понижение при продукцията от строителството на сгради с 0,6 процента, сочат още данните на НСИ.


Правителството очаква увеличението с 5 % на годишна база през 2024 г. да бъде подобрено с 8% ръст през 2025 г., което означава около 17 милиона туристи. През миналата година туристическият бранш отчете приходи от близо 16 милиарда долари.


В България през март 2025 г. e отчетено нарастване на обема на търговията на дребно с 5,4 на сто на годишна основа, спрямо същия месец на 2024 година. Нашата страна се нарежда на второ място по този показател сред държавите от ЕС.


Показва анализ на "Оксфам". Това представлява 50 на сто ръст на възнагражденията на изпълнителните директори в реално изражение спрямо 2019 г., като надхвърля с 56 пъти увеличението на средните възнаграждения на служителите за същия период - с 0,9 на сто.


През последните 2–3 години се наблюдава стабилен ръст на преработените количества мляко, както и на произведените млечни продукти. Производството на бяло саламурено сирене от краве мляко нараства с между 2% и 7% годишно, а на кашкавал – с между 9% и 19%, при пресните сирена достига 16%–17%.