АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според данните на СМТ наетите в големите хранителни и нехранителни вериги получават над 1,5 млрд. лв. брутни трудови доходи, което е 2,5 процента от всички трудови доходи на наетите в страната.


Реалното потребление на домакинствата на глава от населението в ЕС се е увеличило с 0,4 на сто през четвъртото тримесечие на миналата година на тримесечна база, след като отбеляза увеличение с 0,8 на сто през предходното тримесечие.


Така вместо предвидените до момента 989 млн. лв., за компенсации ще бъдат изплатени 1.179 млрд. лв. Измененията се налагат заради повишено потребление на електроенергия през зимните месеци, съчетано с по-високи цени спрямо прогнозираните в началото на м. януари.


Помощта по двете схеми се предоставя на стопанство за покриване на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на доброволни ангажименти за хуманно отношение към животните, поети за най-малко 5 години.


Световното потребление на енергия се е увеличило през 2024 г. повече, отколкото през цялото предходно десетилетие, тласнато от повишено търсене на електроенергия и спад в това на петрола, пише в годишния доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ), цитиран от Франс прес.


За това съобщава НАП в свой анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш. Оттам сочват, че в общия случай домашните майстори са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна или кредитна карта, с ваучер.


Произведената през февруари електроенергия представлява над 9 процента от общото потребление в страната за периода, посочват от централата. Това означава, че всеки единайсети киловатчас, използван в България през месеца, е произведен от топлоцентралата, допълват от компанията.


На челните позиции по средни брутни месечни заплати за поредна година се нареждат предимно малки общини, в които дейност развиват големи компании, формиращи значителна част от трудовите доходи в района.


Българският малък и среден бизнес, включително ресторанти, пекарни и магазини, са сред най-бързо адаптиращите се към новите стандарти. От друга страна, някои големи международни вериги в България все още не докладват напредък, което контрастира с ангажиментите.


През януари тя бележи най-високото си ниво от 1.5 година. Индексът на потребителските цени е нараснал до 3,6% на годишна база през първия месец на годината от 2,1% през декември 2024 година. Показателят отбелязва най-високото си равнище от септември 2023 г., когато достигна 3,7%. Цените на стоките за лично потребление са нараснали с 2,6%, а тези на услугите - с 6%.