АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Общият обем на въздушните превози на товари (карго) в света е нараснал с 6 процента през 2024 г., като същевременно летище „Истанбул“ отбелязало ръст от 39,6 процента по този показател, измествайки за пръв път летище „Франкфурт“ от челната позиция в Европа.


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се увеличава през април, обусловен от по-високите котировки на основните зърнени култури, месото и млечните продукти, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


В България през март 2025 г. e отчетено нарастване на обема на търговията на дребно с 5,4 на сто на годишна основа, спрямо същия месец на 2024 година. Нашата страна се нарежда на второ място по този показател сред държавите от ЕС.


Показват предварителни данни на Националния статистически институт. Това е максималното допустимо ниво по този показател, което страната трябва да има, за да въведе еврото. Дългът е в размер на 48,8 милиарда лева или 24,1% от БВП, при максимално допустима граница от 60 на сто.


Безработицата в Албания падна до рекордното ниво от 8,8% албанската агенция АТА. Министърът на икономиката, културата и иновациите Бленди Гонджа сподели в социалните медии официалната статистика за този ключов показател, като написа, че „Албания отбелязва още едно историческо постижение“.


По този показател България е в една група с Франция, Гърция, Чехия и Австрия, всяка с 65%. Във връзка с настоящия контекст респондентите посочват приноса на ЕС за поддържането на мира и укрепването на сигурността (35%) като основната причина, поради която членството в Съюза се счита за полезно.


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се повиши през февруари, тласкан от ръста на цените на захарта, млечните продукти и растителното масло, според новия доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Средната брутна месечна работна заплата в Бургас през четвъртото тримесечие е 1932 лв., което е под средното равнище за страната (2413 лв.) и позиционира областта на осмо място по този показател.


аОбщият показател на доверие на потребителите през януари 2025 г. спада със 7.3 пункта спрямо октомври 2024 г. (от -12.2% на -19.5%), което се дължи на пониженото доверие сред населението - както в градовете, така и в селата - съответно с 5.2 и 12.6 пункта, показват данните на НСИ.


Основният показател, който е под 50 пункта от средата на 2022 г., се е свил до 45,1 пункта през декември.