АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Полша е увеличила златните си резерви с допълнителни 12 тона, следвана от Чехия с 3 тона и от Китай, Турция и Киргизстан - всяка с по 2 тона.


През последните 10 години добивът на златна руда се е увеличил с 2,2 пъти, а производството на рафинирано злато – двойно. Това позволи на Казахстан да влезе сред първите 20 страни по обем на златните резерви.


Испанският внос на суров петрол от Венецуела през януари и февруари се е увеличил с почти 59 на сто спрямо същия период на миналата година, според официални данни на Корпорацията за стратегически резерви на петролни продукти (Cores). Органът е под егидата на испанското министерство на енергетиката и околната среда.


Според данни на ФМ в хранилището има над 147,3 милиона тройунции злато, или около 4581 тона. Златните запаси във Форт Нокс достигат най-голямо количество през 1941 г., когато възлизат на 649,6 милиона тройунции. По данни на Световния съвет по златото (World Gold Council) запасите от злато на САЩ възлизат на общо 8133 тона.


"Към 9 януари 2025 г. запасите на газ във Великобритания са с 26 на сто по-ниски на годишна база. Това означава, че Великобритания има запаси за по-малко от седмица", обяви "Сентрика" в изявление.


Спадът пред декември е със $64 млрд. до$ 3,202 трлн. спрямо $3,266 трлн. през ноември. Ройтерс прогнозираше спад до$ 3,247 трлн. Валутните резерви на Китай са най-големите в света. През декември юанът е спаднал с 0,6% спрямо долара, докато той е поскъпнал с 2,6% спрямо кошницата от другите основни валути.


Големите европейски петролни компании ограничават инвестициите си в зелена енергия. Програмата за климата се проваля. Ню Йорк ще глоби дружества за изкопаеми горива със 75 млрд. долара. Избирането на Тръмп е важен фактор.


Причина за тази ситуация е, че бившият режим на Башар Асад "все по-често" ги е използвал за военни цели, както и за покупките на хранителни продукти и горива.


Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл". Дни преди това "Файненшъл таймс" писа, че "Лукойл" планира до края на 2024 да продаде мажоритарния дал в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британско консорциум.


Това се дължи на намалението на цените на петрола и по-ниските маржове на рафиниране. Компаниите обаче все още имат добра доходност и продължават да възнаграждават акционерите си.