АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Парите в обращение у нас намаляват с 0,3 на сто на годишна база през второто тримесечие на тази година до общо 29,323 млрд. лева. Това представлява понижение от 90,9 млн. лева спрямо същия период на миналата 2024 година.


КФН определя към края на юни тази година минимална доходност от управлението на активите на универсалните пенсионни фондове (УПФ) за предходния двадесет и четири месечен период от 30.06.2023 г. до 30.06.2025 г. в размер на 3,36 процента (три цяло и тридесет и шест стотни на сто) на годишна база, пише в решението на КФН.


Въпреки това увеличение делът на екологичните данъци като съотношение от брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС е спаднал от 2,4 на сто през 2010 г. до 2 на сто през 2023 година.


Тези страни споделят три основни цели при реформите в сектора: адаптиране на пенсионните системи към застаряващото население, осигуряване на адекватен доход след пенсиониране и разширяване на обхвата на недостатъчно обхванатите групи от населението.


Предвижда се финансирането на Центъра да бъде осигурено чрез европейските фондове за споделено управление, като бъде заложено в рамките на текущото изменение на програмите, за които отговаря Министерството на иновациите и растежа.


Долната камара на Конгреса одобри повишаване на пенсиите, както и увеличаване на бонуса за пенсионерите до 110 000 песос (92,81 долара) и удължаване на мораториума върху изплащането на пенсионни задължения, на фона на предупреждение от страна на президента Хавиер Милей, че ще наложи вето на тези мерки.


На 25 ноември 2004 г. министърът на финансите Милен Велчев и управителят на БНБ Иван Искров подписват споразумение за съвместни действия за ускореното присъединяване на България към Икономическия и валутен съюз (ИВС) и успешното въвеждане на еврото в България през 2009/2010 година.


Най-малко осигурени лица са променили участието си в доброволните пенсионни фондове – 319 броя. Относителният дял на лицата, променили участието си, спрямо средния брой осигурени лица в УПФ е 2,24%, в професионалните – 1,88% и в доброволните пенсионни фондове – 0,05%.


Разследването, ръководено от гръцкия прокурор Попи Папандреу, който служи в националния клон на Европейската прокуратура, сега е фокусирано предимно върху периода между 2020 и 2022 г.


Разрешителни за строежа на 32 100 жилища са били издадени в Австрия през 2024 г., сочат данни на Статистическата служба на Австрия. Това представлява спад от 8,5 на сто спрямо 2023 г. и е най-ниското равнище от 2010 г. насам, посочват пазарни анализатори.