АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това е сложен юридически и стратегически процес, който може да отключи нови възможности за растеж, оптимизация и пазарна експанзия. Особено в динамичната икономическа среда днес, сливанията и придобиванията (или M&A сделки) се използват все по-често от български и международни компании.


За да бъде стимулиран икономическия растеж на Германия, са заложени инвестиции в размер на 115,7 милиарда евро (134 милиарда долара) през 2025 г. и 123,6 милиарда евро през 2026 г. спрямо 74,5 милиарда евро през 2024 г.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


ОПЕК остави в месечния си доклад прогнозите си за растеж на световното търсене на петрол непроменени през 2025 и 2026 г. след намаленията през април, твърдейки, че икономическите перспективи са стабилни въпреки опасенията относно търговията.


През март Сърбия подаде искане до ЕК да получи авансово част от одобрените средства по Плана за растеж на страните от Западните Балкани на обща стойност 111,8 млн. евро, но траншът все още не е пристигнал, пишат сръбските медии.


От Министерството на финансите съобщиха през май във връзка с постъпили запитвания относно публикуваните от Евростат данни за инфлацията в страните от ЕС за април 2025 г., според които референтната стойност на критерия за стабилност на цените се изчислява на 2,8 процента, че стойността на 12-месечната инфлация в България е 2,7 процента, като по този начин България продължава да изпълнява критерия за ценова стабилност.


Намалението на ръста на кредитирането се дължи изцяло на по-ниския темп на растеж на кредитите за нефинансовите предприятия, който се забавя до 9,9 процента през март спрямо 11,9 процента в края на февруари.


Глобалната търговска война на президента на САЩ Доналд Тръмп и колебанията в търговските отношения между Китай и САЩ през последните два месеца създадоха значителни трудности за китайските износители и техните бизнес партньори от целия Тихоокеански регион и забавиха световния растеж.


След като през декември миналата година заложи на темп от едва 0,2%. След две години на рецесия това би била третата година без икономически растеж, отбелязва ДПА. По думите на централния банкер Йоахим Нагел новите американски мита и несигурността около бъдещата политика на САЩ изначално потискат икономическия растеж.


Само 29 % от анкетираните компании заявиха, че са оптимисти относно перспективите си за икономически растеж в Китай през следващите две години. Настоящото ниво на непредсказуемост вреди на бизнес доверието, което затруднява компаниите да останат оптимистично настроени, заяви Йенс Ескелунд, президент на Европейската търговска камара в Китай.