АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Нови забрани за българи обмисля Лондон



Работниците от България и Румъния най-после имат право да се радват на една от фундаменталните свободи в ЕС - правото да работят и да искат обезщетения за безработица във всяка страна от ЕС - след като отпадна забраната, наложена при присъединяването на двете страни към ЕС през 2004 г. Това обаче може скоро да се промени, пише изданието "Ню Юръп".
Британският министър на труда и пенсиите Иън Дънкан Смит каза, че правителството работи заедно с още няколко европейски правителства - на Италия, Германия, Холандия и Финландия - за отлагане на правото на обезщетения, които българските и румънските работници могат да поискат, когато се преместят от една в друга европейска страна. В интервю пред в. "Сънди таймс" Смит каза, че проблемът с имиграцията предизвиква растяща тревога и Великобритания е в групата страни които заявяват, че това не може да продължава.
"Ню Юръп" цитира изказване на еврокомисаря по заетостта и социалните въпроси Ласло Андор, че работниците мигранти са благодат, а не напаст за британската икономика. "Не бива да се
заблуждаваме, че социалната система на Обединеното кралство е много по-щедра от тази на други страни. Франция, Дания и още няколко държави имат значително по-щедри социални системи", каза Андор пред Радио 4 на Би Би Си. "Работниците мигранти дават принос за системата. Те получават много по-малко под формата на социални услуги или помощи, отколкото дават на системата под формата на принос и данъци", казва той.
Tweet |
|