АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През България ще преминава нов стратегически транспортен коридор на ЕС, който ще свързва гръцкото пристанище Александруполис с украинския град Одеса. Проектът е част от разширението на TEN-T и се разглежда като ключов етап в изграждането на инфраструктура между Егейско и Черно море.


Само по трасето „Пловдив – Бургас“ се рехабилитират и удвояват над 293 км железопътна инфраструктура; изпълняват се нови системи за сигнализация в гарите Оризово, Чирпан и Михайлово; 38 нови надлеза и подлеза заменят опасните жп прелези; ремонтират се съществуващите гари по маршрута.


МС одобри проектите на гаранционни споразумения между България и "Инвестбанк" АД и България и "Обединена българска банка" АД за финансиране на проекта "Разширение на газопреносната инфраструктура на "Булгартрансгаз" ЕАД за изпълнение на инициативата Вертикален газов коридор на газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова".


„Еврото е важна крачка, но не е универсално решение“, казва Деан Тодоров, директор за България в iBanFirst*. „Успешни ще бъдат компаниите, които гледат отвъд ежедневните трудности и повишават ефективността си в работата с чуждестранни пазари. Еврото ще улесни част от процесите, но бизнесът ще трябва да се справя и с други фактори, които пряко засягат международната му дейност.“


Над 150 компании - производители на електрически превозни средства, на батерии или оператори на зарядна инфраструктура, призоваха в открито писмо председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен "да не отстъпва" от плановете продажбите на автомобили с двигатели с вътрешно горене в ЕС да бъдат забранени от 2035 г.


Българска транспортно-логистична компания TRANSPRESS внедри за по-малко от седем месеца това решение и в него са инвестирани 5 млн. лева. То разполага с 18 хил. подвижни кутии, всяка с размери 60 х 40 х 33 см и капацитет до 25 кг., чрез които бързо и точно могат да се разпределят и управляват продукти и стоки от всякакъв вид.


Зам.-министърът на транспорта не се ангажира с конкретен срок за начало на строителството на жп линията Ямбол – Одрин. Той посочи, че се предвижда изграждане на инфраструктура, която ще позволи преминаването и на пътнически, и на товарни влакове.


Направихме символично събаряне на последните сантиметри от каменната стена, която делеше двете части на тунела. Той е с обща дължина от близо 2,5 км, като се копаеше едновременно от двете страни. Тези 2.5 км под планината не са просто инженерно съоръжение, а символ на волята и способността на България да изгражда модерна инфраструктура.


575 леки автомобили, 405 - с висока проходимост 4х4 и 285 мотоциклета купува МВР за столичната и областните си дирекции. Обществената поръчка, документи по която са публикувани в Портала за обществени поръчки, е обявена с прогнозна стойност 126 514 133 лв. без ДДС, парите ще дойдат от фонда за пътна безопасност, който се пълни от глобите за шофьорите.


Всяка година в света се произвеждат над 400 милиона тона нова пластмаса, като според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) до 2040 г. количеството може да нарасне с още 70 процента, ако не бъдат предприети съществени промени.