EUR 1.9558
USD 1.1767
CHF 0.9132
GBP 0.8728
CNY 8.1294
you tube
mobile version

Лекарство за лечение на Паркинсон

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Лекарство за лечение на Паркинсон

mail07:20 | 24.02.2026прегледи 88 коментарикоментари 0


Лекарство за лечение на болестта на Паркинсон, създадено на базата на индуцирани плурипотентни стволови клетки (iPS-клетки), получи частично одобрение за употреба в Япония, съобщават Ройтерс, "Джапан таймс" и БТА.

"Това е изключително важна крачка напред. Ще направим всичко възможно, за да се превърне този метод на лечение възможно най-скоро в стандартен и надежден вариант", казва Джун Такахаши, директор на Института за изследване и приложение на iPS-клетки към Университета на Киото.

Лекарството е разработено на базата на нервни клетки, отгледани от индуцирани плурипотентни стволови клетки и предназначени за трансплантация на пациенти с болестта на Паркинсон.

През април миналата година Университетът на Киото оповести резултатите от клинични изпитвания, в хода на които при част от пациентите са отчетени положителни промени в състоянието след трансплантацията на такива клетки.

Миналия август фармацевтичната компания Sumitomo Pharma подаде заявление за одобрение на продукта под търговското наименование Amchepry по специална ускорена процедура.

Частично одобрение е получил и препарат на базата на iPS-клетки за лечение на исхемична кардиомиопатия.

И двата препарата са първите по рода си в света и към момента нямат аналози. За да получат пълно одобрение обаче, ще е необходимо по-нататъшно потвърждение на тяхната ефективност. Един от практическите проблеми остава въпросът за цената на подобни методи на лечение.

След като японският учен Шиня Яманака спечели Нобелова награда за физиология или медицина през 2012 г. за изследвания в областта на стволовите клетки, интересът към тази тема както от страна на японското общество, така и от страна на японското правителство се увеличи многократно.

Регенеративната медицина беше обявена за едно от приоритетните направления в развитието на науката. При определено химично въздействие iPS-клетките са способни да се превърнат в клетки от всеки тип, което теоретично позволява отглеждането на тъкани за различни органи.

Днес, повече от всякога, независимата журналистика има нужда от вас. В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg