АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Какво договаря министър Павлова в Катар



В катарската столицата Доха е на посещение регионалният министър Лиляна Павлова, като там тя продължава преговорите за проекта за строителство на скоростния път Русе–Свиленград.
EconomyNews.bg припомня, че първата работна среща между представителите на България, Турция и държавата Катар се проведе на 24 май в МРРБ. Тя беше продължение на срещата на високо равнище между премиерите на България, Турция и държавата Катар за реализиране на съвместен проект за изграждане на скоростен път Русе – Свиленград на принципа на публично-частното партньорство.
През месец юни се създаде компания, която да започне подготовката, предпроектните проучвания, финансово-икономическия анализ за проектирането, изграждането и експлоатирането на бъдещия скоростен път. По-късно Турция се оттегли от проекта и той ще се осъществява от България и Катар.
Отсечката Русе – Свиленград е част от Европейски коридор № 9 между Русе-Велико Търново- Свиленград-Истанбул, през който преминават над 7000 МПС-та на денонощие, половината от които ТИР-ове. Целта с новия проект е да бъде изграден пряк път между Капитан Андреево и Дунав мост, като скоростна отсечка с разрешена скорост до 120 км /ч. Построяването на новия път през Русе-Бяла-Велико Търново -Свиленград ще струва около 1 млрд. лв., като изграждането ще стане чрез публично-частно партньорство, заяви министър Павлова през май. Гарантираната печалба ще бъде над 2,5 млрд. лв. със срок на концесията до 35 години.
Шейх Хамад бин Джасем бин Джабер Ал Тани потвърди ангажимента на Катар да участва в изграждането на пътя Русе-Свиленград, като проектът следва да бъде подчинен на логиката на взаимноизгодното сътрудничество. Отправена е покана към българския бизнес да разкрие свое представителство в Катар, като разгледа възможността да се обедини в консорциум, за да увеличи своята конкурентоспособност. Според катарския премиер по този начин нашият бизнес ще бъде своевременно информиран относно предстоящите проекти и възможностите за участие в тяхното реализиране.
Tweet |
|