АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


AI, биотехнологии и криптовалути са сред водещите сектори за българските инвеститори. Анализ на платформата Freedom24 разкрива инвестиционните тенденции у нас.


Френските компании са сред водещите инвеститори в България, като преките инвестиции от Франция възлизат на 1,5 млрд. евро. На срещата беше представено последното проучване на Френско-българската търговска и индустриална камара, според което френските компании, опериращи у нас, дават положителна оценка на бизнес средата, като повечето от тях разширяват производствата си в България.


Курсът се води от инструктори от Техническия обучителен център на щатската Комисия за ядрено регулиране, а в обучението участват 30 експерти от ядрените регулатори на България, Украйна, Словакия, Словения и Швеция.


Министър-председателят на Швеция Улф Кристершон заяви, че планира да увеличи разходите си за отбрана до 3,5 %БВП на страната до 2030 г. Това е значително по-голямо увеличение, което да бъде постигнато в рамките на по-кратък срок, спрямо досегашните планове за най-голямото превъоръжаване на страната от Студената война насам.


Тези средства са от резервите й в чуждестранна валута, като целта е да се облекчи пазарния натиск и да се стабилизира турската лира, потвърди управителят на банката Фатих Карахан на онлайн конференция с международни инвеститори във вторник, съобщи "Тюркийе тудей".


Шведското правителство обяви, че увеличава разходите с 5,8 милиарда крони (573 милиона долара) тази година, за да стимулира икономиката, като по-голямата част от средствата ще бъдат изразходвани за строителния сектор, предаде Ройтерс.


Какво е общото между Скайп, Спотифай и Ериксон? Швеция. Неслучайно в последно време Стокхолм е наричан „Силициевата долина на Европа“ – единствено Силициевата долина в САЩ има създадени повече технологични компании.


Международните инвеститори активно търсят начини да заобиколят антируските санкции, за да закупят руски активи на компании, работещи в Русия, достъпни за тях на световния пазар, са нараснали с десетки процента също от началото на преговорите между Русия и САЩ.


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).


У нас те са 26,8 на сто, следвана от Румъния (23,9 на сто), Латвия (23,3 на сто), Гърция (21,7 на сто), Естония (21,2 на сто) и Кипър (20,0 на сто). За разлика от тях, по-малко от 10 на сто от наетите лица са получавали ниски заплати в Португалия (1,8 на сто), Швеция (4,1 на сто), Финландия (6,5 на сто ), Италия (8,8 на сто), Словения (9,4 на сто) и Франция и Дания (по 9,7 на сто).