АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Как България да превключи на по-висока икономическа предавка? България стъпва на здрава макроикономическа база и заслужено се присъединява като 21-ия член на Еврозоната: ниска инфлация (2,6%), стабилен растеж (2,8%) и ниска безработица (3,8%).


Съветът на ЕС прие пет препоръки към България по икономическата, социалната, трудовата, структурната и бюджетната политика. Очаква се нашата страна да предприеме действия по препоръките през тази и следващата година.


За периода от 2014-2020 г. общо 942 млн. евро са инвестициите на кохезионната политика за устойчив транспорт. Тези инвестиции са подпомогнали развитието на основната и на съпътстващата пътна мрежа, а с тях са модернизирани около 375 км жп инфраструктура.


Това е сложен юридически и стратегически процес, който може да отключи нови възможности за растеж, оптимизация и пазарна експанзия. Особено в динамичната икономическа среда днес, сливанията и придобиванията (или M&A сделки) се използват все по-често от български и международни компании.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


След като през декември миналата година заложи на темп от едва 0,2%. След две години на рецесия това би била третата година без икономически растеж, отбелязва ДПА. По думите на централния банкер Йоахим Нагел новите американски мита и несигурността около бъдещата политика на САЩ изначално потискат икономическия растеж.


Конструираният от БНБ композитен индикатор за икономическа активност дава сигнали, че през първото тримесечие на 2025 г. растежът на реалния БВП на страната ще се забави спрямо предходното тримесечие както на верижна, така и годишна база. Това пише в първото за тази година тримесечно издание Икономически преглед на БНБ.


Фундаментът на паричната политика в България е стъпвал на две котви. Първата е неизменното поддържане на валутния борд, както и на курса 1,95583 лева за евро. Втората котва е, че бордът завършва с въвеждането на еврото при същия курс, тъй като самият борд гарантира стабилността на обменния курс между лева и еврото.


Китай наложи забраната за внос на морски дарове от Япония, малко след като Токио започна да изпуска в океана пречистените отпадъчни води от АЕЦ "Фукушима", което предизвика дипломатическа и икономическа реакция от страна на Пекин.