АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.


Глобалната среда на несигурност, слабият износ, липсата на квалифициран персонал и поскъпването на труда водят до съкращения на персонал в индустрията. Ръстът при цените на храните и безалкохолните напитки допринася най-силно за динамиката на инфлацията.


Незаконната сеч, измами и износ на дъбови дървета към Китай са причините, поради които Федерацията на частните лесовъди във Франция - Франсилва, иска да прекрати "ограбването" на своите гори. Организацията мобилизира голям брой хора в опитите си да документира кражбите и да подкрепи собствениците.


Най-голям брой килими през първото тримесечие на 2025 г. са изнесени за САЩ, като турският бизнес е генерирал печалба от 192,4 милиона долара от американските купувачи.


От него българският износ е на стойност 3,8 млрд. евро, като положителното търговско салдо за страната ни е в размер на 261,8 млн. евро.


През периода януари - февруари 2025 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 12 832.9 млн. лв., което е с 1.7% по-малко в сравнение със същия период на 2024 година.


В същото време през първата четвърт на 2025 г. износът на сектора бележи ръст от 72 процента спрямо същия период на м. г., достигайки сума от 1,7 милиарда долара.


Напрегнатата геополитическа ситуация в света, непредсказуемата тарифна политика на САЩ, разочароващите показатели на американския и европейския износ на пшеница и оптимистичните перспективи за новата реколта поддържат сериозна динамика на световните зърнени пазари. Това отбелязват експертите на Софийската стокова борса (ССБ) тази седмица.


По този показател България е в една група с Франция, Гърция, Чехия и Австрия, всяка с 65%. Във връзка с настоящия контекст респондентите посочват приноса на ЕС за поддържането на мира и укрепването на сигурността (35%) като основната причина, поради която членството в Съюза се счита за полезно.


През 2026 и 2027 г. централната банка предвижда икономиката да се върне към темпове на растеж от 1,2 на сто. При очаквано ниво от 3,8 на сто, бюджетният дефицит на Австрия тази година се очаква да надхвърли равнището от 3 на сто от БВП, определено в Пакта за стабилност и растеж на ЕС, посочва финансовата институция.