АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според едрите търговци проектозаконът не подобрява функционирането на веригата, а напротив – подменя принципите на пазарна икономика с държавна регулация на всеки аспект от отношенията между субектите по веригата на доставки на земеделски продукти и храни.


Необичайно високите температури отбелязаха началото на лятото в Европа, като се отразиха на енергийните пазари и поставиха началото на труден период. Това пише в традиционния си месечен анализ Анди Зомер, ръководител на групата за фундаментален анализ и моделиране в швейцарската енергийна компания "Акспо Груп" (Axpo Group).


Право на субсидии имат стопани, на които са издадени констативни протоколи през 2025 г. за 100 процента пропаднали площи с напълно унищожени земеделски култури, причинени от измръзване/слана тази година, за които е констатирано спазването на изискванията за добро агротехническо състояние след извършена проверка.


Италиански инвеститори подготвят проект, който има за цел създаването на интермодални терминали, които да направят логистиката между България и европейските пазари по-ефективна и устойчива.


Тези мерки обаче бяха прекратени в началото на този месец, след като вносът в общността на по-евтино зърно, птиче месо и захар от Киев предизвика протести в много съседни на Украйна държави и по-специално в Полша.


Цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари тръгнаха надолу в последните дни на юни, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


В Китай и САЩ, най-важните пазари за сектора, се наблюдава спад в търсенето. В САЩ той се дължи на колебанията, свързани с митата, а в Китай - на изчаквателната позиция на средната класа, се посочва в проучването.


Законопроектът предвижда създаването на специална правна уредба на договорите за изкупуване на земеделски продукти и дефинира статута на първите изкупвачи. Въвежда се задължителна писмена форма на договорите за изкупуване на първични земеделски продукти и се определя минималното задължително съдържание на договорите за изкупуване.


Предвижда се 230 000 ха земеделски земи да се защитават от 21 нови ракетни площадки, изградени в област Плевен, 4 – в област Ловеч и 3 – в област Велико Търново. В цялата страна с ракетен способ към момента се защитават над 2 млн. ха в силно градобитните райони в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Хасково.