АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Затварят магазини след девалвацията във Венецуела
11:42 | 13.01.2010
637
коментари 0
Седемдесет магазина временно са затворени във Венецуела,като обяснението е, че са увеличили цените след девалвацията на националната валута, боливара, обявена от Чавес преди дни, предаде ДПА.
Сред тях е веригата супермаркети Exito, в който мажоритарен дял притежава френската търговска верига Casino. Властите твърдят, че някои магазини са увеличили цените с 50%, а други с 200%.
Правителството на президента Уго Чавес в понеделник девалвира боливара съответно със 17 и 50 на сто, въвеждайки двоен обменен курс спрямо долара и другите чуждестранни валути. Така например за внос на "социално значими" стоки в държавния
сектор, на първо място хранителни продукти, медикаменти, електроника и медицинско оборудване обменният курс на боливара беше увеличен от 2,15 на 2,6 боливара за един долар.
За внос на строителни материали, метали, домакински уреди, тютюневи изделия, алкохолни напитки и автомобили стойността на долара е определена на 4,3 боливара.
Инфлацията във Венецуела достигна 25,1 на сто през 2009 година - една от най-високите в света. Износът е намалял с около 36 процента.
| Tweet |
|







