АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Рефинансирането е услуга, чрез която заменяш един или няколко съществуващи кредита с нов заем, обикновено при по-добри условия. Целта е ясна – да намалиш месечната вноска, да получиш по-ниска лихва или да обединиш няколко задължения в едно.


Данните на БНБ показват, че в края на юни краткосрочните задължения са 10,5359 млрд. евро (19,9 процента от брутния дълг, 9,4 процента от БВП) и се повишават с 1,8652 млрд. евро (21,5 процента) спрямо юни миналата година (8,6707 млрд. евро, 19,4 процента от дълга, 8,4 процента от БВП).


НС прекрои пътния закон – вижте най-важните промени за скоростите, контрола и глобите. Депутатите приеха длъжностни лица от МВР, изпълняващи служебните си задължения в униформено облекло, да могат да осъществяват контролните си функции по този закон и от необозначени служебни коли.


МЕ обяви набирането на проекти за кандидатстване по процедурата за изграждане на фотоволтаични системи от българските домакинства. По нея се предостави безвъзмездно финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване и на фотоволтаични системи с мощност до 10 kWp, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.


Фалитите на компании със задължения над 10 млн. йени (около 68 000 долара), са се увеличили с 1,2 на сто спрямо същия период на 2024 г. Фалиралите компании се увеличават за четвърта поредна година, достигайки най-голям брой от 2014 г.


Над два милиона домакинства в Румъния ще се възползват от ежемесечни ваучери за съфинансиране на сметките за електроенергия. На 1 юли отпадат таванът и компенсациите за електроенергия.


Хората в домакинства с по-ниски доходи по-често посочват, че избягват посещенията при зъболекар поради разходите, съобщава Статистическата служба на Нидерландия. Такъв отговор дава един на всеки трима души (33 на сто), което е два пъти повече от хората в най-високата група по доходи (15 на сто).


Долната камара на Конгреса одобри повишаване на пенсиите, както и увеличаване на бонуса за пенсионерите до 110 000 песос (92,81 долара) и удължаване на мораториума върху изплащането на пенсионни задължения, на фона на предупреждение от страна на президента Хавиер Милей, че ще наложи вето на тези мерки.


1,8 млн. души или около 30% от населението на България, попадат в групата на енергийно бедни домакинства, които нямат достъп до основни енергийни услуги за адекватно отопление, охлаждане, осветление и осигуряване на енергия за домакинските уреди.


В края на февруари краткосрочните задължения са 8,5583 млрд. евро (17,9 процента от брутния дълг, 7,8 процента от БВП). Те се повишават с 1,1319 млрд. евро (15,2 процента) на годишна база (7,4263 млрд. евро, 17 процента от дълга, 7,2 процента от БВП).