АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


С новото престъпление причинителите на смъртоносни пътни инциденти, при които е налице поне едно утежняващо вината обстоятелство – по-специално употреба на алкохол или превишаване на разрешената скорост с най-малко 30 км/ч – ще бъдат преследвани по новия закон.


Законопроект, който цели разрешаване на проблемите с прекъсванията на електроснабдяването в редица населени места в страната, е изготвило Министерството на енергетиката. Това каза енергийният министър Жечо Станков на парламентарния контрол в Народното събрание, където му бяха зададени три въпроса, свързани с честите прекъсвания на електроподаването в общините Кочериново, Разлог и Петрич.


Въвеждат се ясни правила, което означава, че "когато цените на едро падат, доставчиците ще бъдат задължени по закон да прехвърлят тази промяна на клиентите", уверява федералното правителство. Една от целите е да се намалят разходите за електропреносната мрежа.


аЕврото е въведено на 1 януари 1999 г. Тогава то става паричната единица на над 300 милиона души в Европа. През първите три години еврото е "невидима валута" – използва се само за счетоводни цели, например при електронните плащания.


8 юли - на тази дата Съветът по икономически и финансови въпроси на ЕС (Екофин) ще одобри окончателното решение за приемане на България в еврозоната. ЕП ще приеме становище по въпроса — акт с консултативен характер, но с голямо политическо значение. Официално ще бъде обявен и фиксираният курс на лева към еврото, който по закон е 1 евро = 1,95583 лева.


Националната агенция за приходите ще стартира дейности по подготовка за прием на електронните трудови записи и миграцията на данните от уведомленията за сключване, изменение или прекратяване на трудовите договори, които работодателите подават в НАП.


Годишната винетка вече е 97 лв., тримесечната - 54 лв., месечната - 30 лв., седмичната - 15 лв., а уикенд - 10 лв., съобщиха от Агенция "Пъта инфраструктура". Електронните винетки до 30 април 2025 г. струваха съответно: 87 лв., 48 лв., 27 лв., 13 лв. и 9 лв.


Новият закон би трябвало да донесе по-високи пенсии за 1,23 милиона граждани. Средната пенсия в Хърватия сега е 642 евро, а целта на правителството е да я повиши до 800 до 2028 г. Процентът на корекция спрямо заплатите и инфлацията ще се променя по модела 85:15.


Според брокери от цялата страна Законопроектът е справедлив, навременен, балансиран, отразява предизвикателствата в бранша, дава възможност за развитие на сектора и в същото време ограничава недобросъвестните играчи на пазара.


В напреднала фаза е разработването на нов закон, който да обедини в единна система железопътния и автомобилния превоз на пътници. Това обяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков по време на дискусия на тема „България към достъпна, конкурентоспособна и устойчива мобилност“.