АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Средната годишна лихва по новите ипотечни кредити, договорени в левове, възлиза на 2,46 на сто през месец март. Спрямо предходния месец февруари средното ниво намалява с 0,02 процентни пункта, а на годишна база понижението е 0,10 процентни пункта.


Миналата година Фландрия издаде рекорден брой от почти 19 000 разрешения за работа и пребиваване на работници извън ЕС. Фламандското минитерство на труда обаче иска да намали този брой, затягайки миграционната политика.


Най-ниски са те в България - средно 10,6 евро на час, следвана от Румъния - 12,5 евро и Унгария - 14,1 евро. Най-високи разходи за труд в ЕС са отчетени в Люксембург - средно 55,2 евро на час, Дания - 50,1 евро на час и Белгия - 48,2 евро на час.


Броят на банкоматите в Белгия догодина ще бъде увеличен заради натиска на потребителите и препоръки на Европейската централна банка, съобщиха местни медии и БТА. Предвижда се постепенно възстановяване на броя на банкоматите до 5000, колкото бяха през 2019 година.


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.


Белгия предвижда да продаде дялове в няколко банки, в пощите и в най-голямото далекосъобщително дружество в страната, за да осигури средства за повишаване на разходите за отбрана, съобщиха местни медии. Белгия засега харчи 1,3 на сто от БВП за отбраната и предвиждаше да постигне 2% до 2029 година.


Най-големи дефицити са отчетени в Румъния (-9 млрд. евро), Полша (-4,3 млрд. евро) и Белгия (-1,6 млрд. евро). На основата на сезонно некоригирани данни за България Евростат отчита излишък от 1,6 млрд. евро за периода юли - септември 2024 г. спрямо 400 млн. евро за същия период на 2023 г.


С тази инициатива Белгия изглежда засилва усилията си за укрепване на военния си капацитет. Понастоящем страната харчи около 8 милиарда евро годишно за отбрана, което се равнява на 1,3 процента от БВП.


Предвижда се държавите свободно да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предлага 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.