АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


НИС беше включена в американския списък на компаниите, засегнати от санкциите срещу руския енергиен сектор, през януари. Причината беше връзката й с руската Газпром нефт, която е под западни санкции заради руската инвазия в Украйна.


Вертикалният коридор е стратегически проект, чиято цел е чрез разширение и усилване на съществуващите мрежи да се пренасят допълнителни количества газ от надеждни и разнообразни източници като САЩ, Азербайджан, Египет и други от юг на север за страни от Централна и Източна Европа.


Общата стойност на инвестицията за двата участъка е близо 2 млрд. лв., като над 1 млрд. лева са безвъзмездна помощ от Европейския фонд за регионално развитие на ЕС. Магистралата е част от основната TEN-T мрежа и от европейския транспортен коридор Балтийско море – Черно море – Егейско море.


Две от трите обсъждани трасета на Вертикалния газов коридор позиционират интерконектора като основна инфраструктура, предлагаща директен достъп до Трансадриатическия газопровод и доставки на втечнен природен газ.


Очаква се увеличението на разходите за чиста енергия да доведе до рекордни инвестиции от 3,3 трилиона долара (2,89 трилиона евро) в световния енергиен сектор през 2025 г. въпреки икономическата несигурност и геополитическото напрежение. Това съобщи Международната агенция за енергията (МАЕ).


Австрийският енергиен концерн планира да реализира в Брук ан дер Лайта, град в провинция Долна Австрия, една от най-големите инсталации за електролиза на водород в Европа. Вятърната енергия ще се използва директно за производството на водород.


Вертикалният газов коридор е интересен от строителна гледна точка. Той преминава пет пъти под река Струма, дванадесет – под железопътната линия, три – под магистрала, както и много други.


Средната цена на синьото гориво за битови клиенти в ЕС, с включени данъци и такси, е достигнала 12,33 евро за 100 киловатчаса енергиен еквивалент през периода юли - декември на миналата година. Това е най-високата регистрирана цена на природния газ, откакто през 2008 г. започва да се води подобна статистика.


Меморандумът беше подписан в кулоарите на провеждащата се в Истанбул Среща на върха за природните ресурси (INRES 2025), която се фокусира върху международното сътрудничество в областта на стратегическите минерали, въглеводородите и дългосрочната сигурност на ресурсите на фона на глобалния енергиен преход.


ВЕИ покриват три четвърти от растежа (75 на сто) в търсенето на електрическа енергия. Слънчевата енергия беше най-големият двигател на новия растеж в производството на електрическа енергия, като се увеличи с 474 тераватчаса (ръст с 29 на сто), осигурявайки 40% от глобалното увеличение в търсенето на електрическа енергия.