АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Имуществените санкции са за извършено нарушение по чл. 31 от ЗЗК (забрана за въвеждане в заблуждение относно съществени свойства на стоките или услугите) на „Милки груп био“ ЕАД в размер на 1 046 337 лв. (0,3% от общия оборот на предприятието за 2023 г.) и на „Димитър Маджаров 2“ ЕООД в размер на 46 018 лв. (0,1% от общия оборот на предприятието за 2023 г.).


Целта на двете секции е да даде отговор на някои от най-важните въпроси, свързани с всички аспекти и обстоятелства от процеса по присъединяване на страната ни към еврозоната. Формата „въпроси и отговори“ е избрана, защото предоставя възможност за актуална, кратка и разбираема информация. Освен това всеки потребител може да се информира по темите, които го касаят или за които търси отговор в момента.


Вносът на втечнен природен газ (LNG) в Европа бележи значителен ръст, като надвишава нивата от предишни години. Повишението се дължи най-вече на сериозно увеличение на спот доставките от американското крайбрежие на Мексиканския залив, бързото въвеждане в експлоатация на завода в Плакемин (САЩ), както и на намаленото търсене на втечнен газ от Китай.


КРС напомня, че отнемане на лиценз на мобилен оператор е крайна мярка и счита, че поставеният от КЗП потребителски проблем може да се реши чрез въвеждане на възпиращи санкции в специализираното законодателство.


Парламентът прие закон за увеличаване на дневния данък върху краткосрочните наеми и хотелските нощувки, както и за въвеждане на такси за посетители, пристигащи с круизни кораби. От следващата година дневният данък върху краткосрочните наеми се увеличава от 1,5 евро на 8 евро в туристическия период от април до октомври.


Присъединяването към услугата за незабавни разплащания в евро е в изпълнение на дейностите в областта на платежните системи по Националния план за въвеждане на еврото в Република България.


Резултатите от изпълнението на бюджетите показват, че въпреки големите различия между включените общини, всяка от тях показва както силни позиции по определени индикатори, така и области на възможно подобрение, по-специално по отношение на събираемостта на местните разходи и управлението на общинския дълг.


Законовите регулации и изисквания за въвеждане на ESG* политики и активности сред българския бизнес, са основният фактор, който кара компаниите да стават по-устойчиви и да се интересуват от темата. Това посочват 44% от фирмите, участвали в първото голямо и цялостно проучване по темата корпоративна устойчивости у нас.


В своите проекти общините предвиждат внедряване на системи за мониторинг на енергопотреблението и за автоматично управление на осветлението. Голяма част от тях планират и въвеждане на възобновяем енергиен източник, като част от техническите решения включват изграждане на собствена фотоволтаична централа с батерия за нуждите на системата за външно изкуствено осветление.


Според АИКБ постановлението и разпоредбите на КТ, свързани с МРЗ, не съответстват и на Директива (ЕС) 2022/2041, която изисква въвеждане на критерии, които отразяват покупателната способност на минималната заплата и разпределението на доходите в страната, а не проста формула, базирана на СРЗ.