АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Твърде високи данъци, твърде тежка бюрокрация – всичко това води до рекорден брой фалити на фирми в Германия. Страната се намира в сериозна икономическа криза. А причините са предимно от вътрешен характер.


Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.


До 30 април е срокът, в който собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства могат да платят годишните си задължения с 5% отстъпка, при плащане на цялата сума. До края на този месец е и крайният срок за първата вноска на такса битови отпадъци.


От датата на членство ни в еврозоната всички сметки – разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро. Още от първия ден на приемане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офиса на банка, платежна институция или дружество за електронни пари.


Основен принос за това увеличение има нарастването на кредитите и авансите (с 1,7 млрд. лв., 1,4 на сто). На месечна база се увеличават дълговите ценни книжа с 285 млн. лв. или с 0,9 на сто, както и размерът на позицията пари, парични салда при централни банки и други депозити на виждане с 436 млн. лв. или 1,5 на сто.


Банките, които ще бъдат обхванати от стрес теста, са "Барклис" (Barclays), Ейч Ес Би Си (HSBC), "Лойдс" (Lloyds Banking Group), "НатУест" (NatWest), "Сантандер" (Santander), "Стандард Чартърд" (Standard Chartered) и компанията за ипотечни кредити "Нешънуайд" (Nationwide).


От петте централни банки само тази на Швейцария намали лихвените си проценти. САЩ и Великобритания оставиха без промяна основната си лихва, като Япония, която също запази основния си лихвен процент непроменен, повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент на предишното си заседание през януари.


Финансовите резултати на Deutsche Bank през 2024 г. бяха под очакванията, с печалба преди облагане с данъци от 5,3 милиарда евро (5,8 милиарда долара), което представлява спад със 7 на сто на годишна база (2023 г.).


Белгия предвижда да продаде дялове в няколко банки, в пощите и в най-голямото далекосъобщително дружество в страната, за да осигури средства за повишаване на разходите за отбрана, съобщиха местни медии. Белгия засега харчи 1,3 на сто от БВП за отбраната и предвиждаше да постигне 2% до 2029 година.


Сред банките, които ще получат държавно финансиране са китайската Земеделска банка и "Банк ъф Къмюникейшънс" (Bank of Communications). Отпускането на тези средства са част от план на управляващите в Пекин за рекапитализация на няколко от големите банки в страната през идните месеци, посочва Блумбърг.