АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Германия планира да изразходва 555,4 млрд. евро
15:05 | 08.07.2026
51
коментари 0
Новият многомилиарден проектобюджет за 2027 г. на германското правителство беше разкритикуван заради предложените съкращенията в средствата за климата и повишаването на държавния дълг, предаде ДПА.
Правителството в Берлин планира държавни разходи от 555,4 милиарда евро за 2027 г. с нетни нови заеми от 118,7 милиарда евро, според проектодокумент, до който агенцията е получила достъп. Новите заеми са в допълнение към дълга, който ще бъде поет съгласно специалния фонд за инвестиции в инфраструктура и климатична неутралност и фонда за германските въоръжени сили.
Общо новите заеми на страната се очаква да възлизат на над 200 милиарда евро през 2027 г., посочва ДПА.
„Планираните увеличения на разходите и дълга в бюджета са тревожни“, каза генералният директор на Федералната асоциация на германската индустрия Бе Де И (BDI) Таня Гонер. „Въпреки огромните нови заеми и високите данъчни приходи, федералното правителство не успя да представи смислен бюджетен план“, допълни тя.
Правителството обмисля съкращения за специалния фонд за климата, чрез който се субсидират енергийно ефективни сгради, както и закупуването и инсталирането на екологично чисти отоплителни системи. Бъдещето на фонда се приема за политически чувствителна тема в Германия.
Предварително отпуснатите субсидии няма да бъдат засегнати от предложените съкращения, съобщи германското министерство на финансите.
Приходите от схемата за търговия с емисии, които все още не са постъпили във фонда за климата, ще бъдат частично пренасочени към запушване на бюджетни дупки в размер на 2,7 милиарда евро през следващата година, съгласно проектобюджета, допълва ДПА.
Министърът на финансите иска да ограби климатичния фонд, за да намали данъка върху доходите за по-заможните хора, заяви Маурисио Варгас от „Грийнпийс" (Greenpeace). „Това е безсрамна злоупотреба със средства и скандал за партия, която твърди, че се застъпва за прогреса и социалната държава", допълни той.
Съкращенията във фонда за климата представляват „открито обявяване на война“ срещу зелените мерки, смятат от климатичната организация „Джърман зеро“ (German Zero).
Финансовият министър Ларс Клингбайл е успял да минимизира многомилиарден финансов дефицит за следващата година, но ще е необходимо пренасочване на около 6,8 милиарда евро от резервен фонд, според източници от правителството.
Когато бяха представени ключовите финансови параметри в края на април, заложеният дефицит в бюджета беше 21 милиарда евро. Клингбайл тогава задължи всички министерства да направят икономии от 1 на сто.
Предвижда се още правителствените субсидии за фондовете за социално осигуряване да бъдат намалени.
Германското правителство очаква дефицит от 22 милиарда евро през 2028 г., 33 милиарда евро през 2029 г. и 47 милиарда евро през 2030 г., като по-високите лихвени разходи са основен фактор за ръста.
„Необходима е консолидация – няма начин да го избегнем“, коментира Клингбайл по-рано в интервю за германската обществена телевизия „А Ер Де“ (ARD).
| Tweet |
|







