АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В рамките на държавно посещение в Русия ръководството на Мианма сключи междуправителствено споразумение за сътрудничество при изграждането на наземна атомна електроцентрала с малка мощност в Мианма. Споразумението касае партньорството между двете страни в рамките на проект за АЕЦ с мощност от 110 MW, с потенциал за разширяване на капацитета до 330 MW.


Бъдещата вятърна електроцентрала в Киргизстан ще бъде първият експортен ВЕИ проект на компанията. Проектът е за вятърен парк с инсталирана мощност от 100 мегавата в Исък-кулска област, Киргизстан. Документът предвижда и продажбата на електроенергията, произведена от вятърния парк.


BP трябваше да отдели на проекти за офшорна вятърна енергия около една трета от предвидените 30 милиарда долара за възобновяема енергия за периода от 2023 до 2030 година.


Приходи: Секторът на възобновяемата енергия е генерирал приходи в размер на близо 1.9 млрд. евро през 2023 г., което представлява спад с над 20% спрямо 2022 г.


Вятърната енергия на брега и в морските територии ще намали цените на електроенергията и ще спомогне за балансирането на пазара. Техническият потенциал за вятърна енергия в българския участък на Черно море се оценява на 116 ГВт.


Миналия месец енергийният министър Байрактар заяви, че Турция има за цел да увеличи капацитета за производство на вятърна и слънчева енергия до 120 000 мегавата до 2035 г., което ще изисква близо 80 милиарда долара инвестиции, напомня агенцията.


Според депутата Делян Добрев е изключително важно България да има законодателство за офшорната вятърна енергия. Той се съгласи с прогнозата, че се очаква недостиг на електрическа енергия още през януари и февруари, като се позова на анализ на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).


Vivacom откри първата си фотоволтаична електроцентрала край с. Могила, Стара Загора, като част от стратегията си до 2027 г. да добива 100 процента от енергията, която използва, от възобновяеми енергийни източници.


Проект за ремонт на втората по големина електроцентрала в Косово спечели българската Централна енергоремонтна база. Ремонтът е в ТЕЦ „Косово А“ и е по план за модернизация на централата. Възложител е енергийната компанията на Косово (КЕК Косово – Kosovo Energy Corporаtion). Българското предприятие ремонтира турбина и котел в блок А5 на косовския ТЕЦ, пуснат в експлоатация още през 1975 г.


Строителството е планирано да започне през 2025 г., като в момента на обекта се извършват измервания на вятъра. Очаква се съоръжението да бъде пуснато в експлоатация в края на 2026 г. Проектът стана възможен благодарение на сътрудничеството между Русия и Киргизстан.