АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


НС прекрои пътния закон – вижте най-важните промени за скоростите, контрола и глобите. Депутатите приеха длъжностни лица от МВР, изпълняващи служебните си задължения в униформено облекло, да могат да осъществяват контролните си функции по този закон и от необозначени служебни коли.


Румънското правителство прокара в парламента пакет от фискално-бюджетни мерки за намаляване на прекомерния бюджетен дефицит. Мерките включват увеличение на различни данъци и такси, включително на данък добавена стойност (ДДС) от 1 август т.г. от 19 процента на 21 процента.


Фалитите на компании със задължения над 10 млн. йени (около 68 000 долара), са се увеличили с 1,2 на сто спрямо същия период на 2024 г. Фалиралите компании се увеличават за четвърта поредна година, достигайки най-голям брой от 2014 г.


Долната камара на Конгреса одобри повишаване на пенсиите, както и увеличаване на бонуса за пенсионерите до 110 000 песос (92,81 долара) и удължаване на мораториума върху изплащането на пенсионни задължения, на фона на предупреждение от страна на президента Хавиер Милей, че ще наложи вето на тези мерки.


В края на февруари краткосрочните задължения са 8,5583 млрд. евро (17,9 процента от брутния дълг, 7,8 процента от БВП). Те се повишават с 1,1319 млрд. евро (15,2 процента) на годишна база (7,4263 млрд. евро, 17 процента от дълга, 7,2 процента от БВП).


Това заяви изпълнителният директор на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" Петьо Иванов по време на симпозиум, организиран от "Уестингхаус" в София. По думите му преди това трябва да бъдат изяснени всички задължения между страните.


До 30 април е срокът, в който собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства могат да платят годишните си задължения с 5% отстъпка, при плащане на цялата сума. До края на този месец е и крайният срок за първата вноска на такса битови отпадъци.


Това е с над 3,690. млрд. евро (8,4 на сто) повече в сравнение с края на януари 2024 г. Краткосрочните задължения в края на януари са 8,582 млрд. евро (18 на сто от брутния дълг, 7,9 на сто от БВП) и се повишават с 7,8 на сто на годишна база или с 621 млн. евро.


Искането на Агенция "Пътна инфраструктура" е 2,8 млрд. лв., липсват средства. Бюджетът е такъв, защото са поети ангажименти, с които фирмите са излъгани, както и българските граждани, заяви още Иван Иванов. Ще пуснем един лот на магистрала „Хемус“, както и автомагистрала „Европа", каза още регионалният министър.


В момента се изчаква да изтече срокът за обжалване и ако няма обжалване, ще поканим "Алстом" за подписване на договор. От ЕК са потвърдили, че всички композиции, които бъдат изпълнени до края на август 2026 г., ще бъдат напълно заплатени по Плана за възстановяване и устойчивост, а останалите - с бюджетни средства.Срокът за изпълнение на поръчката е 28 месеца.