АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това заяви изпълнителният директор на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" Петьо Иванов по време на симпозиум, организиран от "Уестингхаус" в София. По думите му преди това трябва да бъдат изяснени всички задължения между страните.


През февруари, отнесено към същия месец на 2024 г., строителните компании в ЕС са повишили производството си с 0,3 на сто, докато тези в страните от еврозоната – с 0,2 на сто. Продукцията на строителния сектор в ЕС обаче е намаляла с 0,4 на сто в ЕС, както и с 0,5 на сто в еврозоната през февруари спрямо януари.


Сред страните членки на ЕС най-голямо повишение е регистрирано в Чехия ( 46 на сто на през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (29,8 на сто) и Унгария (26 на сто). За сметка на това яйцата са поевтинели най-много в Нидерландия (3,6 на сто), Люксембург (3,2 на сто) и Гърция (2 на сто).


От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността. Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто).


Франция е сред страните, които остро се противопоставяха на това споразумение. За да влезе в сила, то трябва да бъде ратифицирано от най-малко 15 от 27-те страни членки на ЕС, представляващи поне 65 на сто от населението на Общността.


До 2 май ще бъдат разгледани възможностите за подобряване позициите на страните по споразумението между българските компании "Булгаргаз“, "Булгартрансгаз“ и турската "Боташ“. За това се договориха в Баку министърът на енергетиката Жечо Станков и турският му колега Алпарслан Байрактар, които участваха в 11-та министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор.


Новите мита за страните от Западните Балкани варират между 10 и 37 процента, отбелязва "Радио Свободна Европа". Албания, Косово и Черна гора са страните с най-ниски такси (10 процента), докато Сърбия е получила най-високия процент (37 процента).


Проектодокуменът, обсъждан от страните членки, ще позволи на всяка страна да се отклони с до 5 процентни пункта от целта на ЕС да запълва газовите хранилища на 90 на сто към началото на всеки зимен сезон, "ако пазарните условия са неблагоприятни за запълване на подземните газови хранилища".


През 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 2.1% спрямо 2023 г. и е на стойност 53 975.8 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 61.8% от износа за държавите - членки на ЕС, показват данните на НСИ.


ЕК не уточни кои компании са обект на разследването, уточни само, че се търсят възможни нарушения на антитръстовото законодателство на ЕС, включително забранено картелиране, търговски ограничения и сегментиране на пазара. Не бе посочено в кои държави членки се извършват разследванията.