АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тези мерки обаче бяха прекратени в началото на този месец, след като вносът в общността на по-евтино зърно, птиче месо и захар от Киев предизвика протести в много съседни на Украйна държави и по-специално в Полша.


Сред тазгодишните финалисти отново има българско присъствие - това е Албина Ясинская от биоферма "Розино", която е една от трите претендентки в категорията "Най-добър биологичен фермер (жена)".


Проверката е възложена от вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов заради зачестили сигнали за лоши условия и незадоволително обслужване на пътниците на най-голямото българско летище.


Великобритания и Европейският съюз се споразумяха за отпадане на част от граничните проверки на селскостопански продукти като месо и млечни продукти, съгласно споразумение за хранителни стандарти - ключова част от по-широко преразглеждане на отношенията между Лондон и Брюксел, предаде Ройтерс.


Цените на основните продукти на Великден – агнешко месо, яйца и зеленчуци – показват доста големи отклонения в отделните държави. БТА направи кратък обзор на цените им преди големия празник.


Агнешкото месо се продава средно с 1-3 евро по-скъпо от миналата година. Ако в големите вериги през 2024 г. цените му са били 9-10 евро за килограм, тази година там то се намира за 11-15 евро, а в кварталните магазини отива над 15 евро. Яйцата вървят от 30-35 евроцента за брой и достигат до 60 евроцента за отглежданите по биологичен начин.


Десетина дни преди Великден цената на традиционното за празничната трапеза агнешко месо в Северна Македония се движи между 650-670 денара (10,5 – 11 евро) в големите търговски вериги. Малко по-евтино може да се намери в кварталните месарници – около 585 денара (9,5 евро).


Стоките са разнообразни и включват диаманти, яйца, колбаси, птиче месо и др. Контрамитата върху бадемите и соята ще влязат в сила на 1 декември.


Охладено месо ще се предлага, без да е опаковано, от хладилните витрини на търговците, като задължително ще носи здравна маркировка, поставена от производителя. Тя ще бъде със син цвят, ако месото е с произход от България и с червен цвят, ако е внесено. Страната на произход трябва да е обявена на мястото, на което се предлага месото, допълват от БАБХ


Цената на агнешко и ярешко месо по всичко личи, че ще бъде с 1-2 евро на килограм по-висока в сравнение с миналата година. По-конкретно цените се прогнозира да бъдат между 14 и 16 евро за килограм в празничния период, като в доста квартални магазини в Атина вече достига до 12-13 евро.