EUR 1.9558
USD 1.1640
CHF 0.9175
GBP 0.8643
CNY 7.8752
you tube
mobile version

България губи 42% от износа си за САЩ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България губи 42% от износа си за САЩ

mail10:35 | 25.06.2026прегледи 98 коментарикоментари 0


Фондация „Приложни изследвания и комуникации" и Глобалният алианс за търговски и иновационни политики (GTIPA) публикуват нов съвместен анализ на икономическите последици от американските мита, въведени на „Деня на освобождението" (2 април 2025 г.), с фокус върху ЕС и България.

Анализът обхваща 25 държави, от които 10 в Европа, и установява, че за първата година след въвеждането на митата (април 2025 – март 2026 г.) износът на ЕС към САЩ е спаднал с 13,7%, а търговският излишък на ЕС се е свил с 35,6%. България е сред най-засегнатите — износът към САЩ е намалял с 23,7% на годишна база, а до януари 2026 г. спадът достига 42% спрямо предходната година. Особено уязвими са металите (мед: -65,3%; алуминий: -93,2%) и прецизните медицински изделия (-42,9%).

На европейско ниво, ЕС реагира чрез диверсификация — временното прилагане на търговското
споразумение с Меркосур от 1 май 2026 г., напреднали преговори с Индия и Индонезия, и нови
договорености в областта на критичните метали.

Авторите предупреждават обаче, че регулаторният
контрол не е достатъчен за дигитален суверенитет: дефицитът при интелектуалната собственост се
е задълбочил с 14,6%, а при бизнес услугите — с 35,8%.

За България анализът препоръчва секторен подход, увеличаване на инвестициите в НИРД до 1,5%
от БВП, ускорено прилагане на механизма SAFE за технологии с двойна употреба, и решителна
борба с корупцията и лошото управление като условие за привличане на конструктивен капитал.

Прочетете пълния текст на анализа ТУК.
 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg