АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От изповяданите сделки през миналата година от чужденците, закупили имоти, на второ място са български граждани. Купуват предимно имоти в ценова рамка до 150 хиляди евро за места за почивка. Нямат интерес към новопостроени сгради. Няколко от сделките са на цени над 400 хиляди евро.


Като най-важни фактори за онлайн пазаруването българите посочват сигурността – 74%, бързината – 88%, и удобството – 92%. Интересът към новите методи на разплащане е голям, ако става дума за бързина – 85% от българите биха ги предпочели, за да спестят време.


1,8 млн. души или около 30% от населението на България, попадат в групата на енергийно бедни домакинства, които нямат достъп до основни енергийни услуги за адекватно отопление, охлаждане, осветление и осигуряване на енергия за домакинските уреди.


Попитани какво действие на ЕС би подобрило живота им в краткосрочен план, 45 на сто от българите и 44 на сто от останалите в ЕС посочват осигуряването на мир и стабилност.


Средно, според проучване на Експертния клуб по икономика и политика, на домакинство се падат по 350 000 лв. 70% от всичко, което българите притежават, са жилищата. Едва малко над един процент са останалите форми на инвестиции. Затова прочитът на числата изглежда различно.


Икономическата активност, образованието и етносът остават основните определящи статуса индикатори. Делът на бедните при безработните е 58,7%, докато при заетите той е 11,8%, при хората с начално и без образование – 56,3%, докато при висшистите – 4,8%, при ромите – 62,5%, докато при българите – 16,0%.


Това показват данните от национално представително проучване на агенция Алфа Рисърч, проведено в периода 20-28 февруари сред 1000 пълнолетни граждани, интервюирани по домовете им с таблети.


В днешно време много хора поръчват пътеки и килими за детски стаи, както и пана за подарък за сватба.


Пътуванията на български граждани в чужбина през януари 2025 г. са 600 400 или с 11,7 на сто повече в сравнение с януари 2024 година, съобщи Националният статистически институт (НСИ). Справка в НСИ сочи, че пътуванията на българите в чужбина през януари 2024 г. са били 537 500, което е с 6,6 на сто повече от януари 2023 година.


Само 3% от водата на планетата е сладка, а 2/3 от нея е заключена в ледниците - 12% от населението на света използва 85% от наличната вода, докато 1,2 милиарда души нямат достъп до чиста питейна вода - Консумацията на вода расте два пъти по-бързо от ръста на населението - В Европа само 37% от реките и езерата са в добро екологично състояние, а 29% от подпочвените води са в лошо химическо състояние