АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Данните сочат, че при сериозно влошаване на икономическата ситуация глобалният дълг може да достигне 117 на сто от БВП през 2027 година.


Дефицитът на консолидирания държавен бюджет, изразен като процент от брутния вътрешен продукт (БВП), през последното тримесечие на миналата година достига 3,4 на сто в Европейския съюз и 3,2 на сто в еврозоната. Това сочат най-новите сезонно коригирани данни на Евростат.


Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната - на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.


Това е 24,1 на сто от БВП, сочат предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ). Справка в НСИ сочи, че през 2023 г. дългът на страната е бил в размер на 42,383 млрд. лв., което е представлявало 23,1 на сто от БВП.


Данните от базирания в Мюнхен институт "Ифо" (Ifo) сочат, че северните провинции Долна Саксония, Мекленбург-Предна Померания и Шлезвиг-Холщайн регистрират ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) над 1 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г., изпреварвайки спада от 0,2 на сто, наблюдаван в цялата страна.


От началото на годината до момента пласираният дълг на вътрешния пазар е 1 млрд. лв., по данни на БНБ и МФ. С новата емисия продадените ДЦК може да достигнат 1,5 млрд. лв.


Това е с над 3,690. млрд. евро (8,4 на сто) повече в сравнение с края на януари 2024 г. Краткосрочните задължения в края на януари са 8,582 млрд. евро (18 на сто от брутния дълг, 7,9 на сто от БВП) и се повишават с 7,8 на сто на годишна база или с 621 млн. евро.


За поредна година България скъсява разстоянието със средното равнище на икономическо развитие на ЕС. Това сочат предварителните оценки на брутния вътрешен продукт на човек от населението в паритет на покупателна способност.


Непрецезираните данни показват, че за миналата година те са 2,8 милиарда лева. Ръстът на брутния вътрешен продукт за последното тримесечие на 2024 г. е 3,4 процента, каза още Балчев.


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.