АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През първото тримесечие на 2025 г., сред 16-те европейски страни с налични данни, десет са регистрирали спад в реалния доход на домакинствата на глава от населението, докато шест са регистрирали увеличение. Унгария е отбелязала най-силен растеж - с 1,9% в сравнение с предходното тримесечие. Белгия (1,3%), както и Дания и Италия (по 1%), също са отбелязали значителни печалби.


Регистрациите на автомобили в Европейския съюз са нараснали с 7,4 процента на годишна база 914 680 през юли, компенсирайки спада от 7,3 процента през юни.


Пренаселени плажове и претъпкани центрове на градове: още един летен туристически сезон в Европа приключва, пише Европейският нюзрум – платформа за сътрудничество между 23 европейски новинарски агенции.


Ключовите моменти в документа включват 15 процента мита за внос в САЩ на повечето европейски стоки, със специфични ставки за автомобилите, свързани с законодателни действия на ЕС.


Европейският съюз се противопоставя на включването на Закона за цифровите услуги (Digital Services Act – DSA) в преговорите, което е една от причините за отлагането на финалния вариант на сделката, постигната през юли.


Търговското споразумение между САЩ и ЕС беше остро критикувано като капитулация от страна на европейския блок. Но ако се вникне в детайлите на споразумението, Европейският съюз вероятно не само ще пострада по-малко от САЩ, но дори може да види, че икономиката му ще спечели от новия глобален тарифен режим.


Над 10 000 европейски хотела се присъединяват към колективни съдебни действия срещу базираната в Амстердам платформа за резервации, търсейки обезщетение за загубите, причинени от използването на т. нар. клаузи за "най-добра цена", обявени в сайта за онлайн резервации.


Фирмите "Сънотех" (Sunotec), европейски доставчик на интегрирани решения в областта на слънчевата енергия, и "Сънгроу" (Sungrow) - доставчик на фотоволтаични инверторни системи за запазване на енергия, сключиха официално стратегическо споразумение за внедряване на системи за съхранение на енергия чрез батерии за 2,4 гигаватчаса общо в няколко проекта за слънчева енергия в Европа.


По време на аукциона на 24 юли бяха пласирани 400 000 акции, като Hydrogenera успя да набере близо 8 млн. лева капитал. Средствата ще подкрепят растежа на компанията в страната и на ключови европейски пазари.


Те разполагат с 1100 превозни средства, като около 700 от тях са електрически. С пълния преход към електрическа мобилност Виена ще се превърне в първия европейски мегаполис, където колети, писма, вестници и списания ще се доставят напълно без въглеродни емисии. Австрийските пощи инвестират около 32 милиона евро в зарядна инфраструктура и електрически превозни средства.