АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Сътрудничеството е в областта на съхранението на зелена енергия чрез помпено-акумулиращи водноелектрически централи (PSH) в цялата верига на Карпатите.


Германия се отказа постепенно от ядрена енергия през април 2023 г., когато последните три централи бяха окончателно спрени.


Китайски изследователи разработиха микропроцесор със структура от само няколко атомни слоя – важна крачка в преодоляването на физическите граници на силициевите чипове. Чипът, наречен WUJI, е 32-битов RISC-V процесор, изграден върху двумерен полупроводник. RISC-V е отворена архитектура, известна с гъвкавия си дизайн и ниска консумация на енергия.


Той ще е предназначен за атомни електроцентрали, предаде националната новинарска агенция Казинформ. Уранът няма да се обогатява, а ще се складира под формата на руда, пише Министерството на енергетиката на Казахстан в отговор на въпрос на кореспондент на Казинформ.


Фотоволтаичните системи непременно трябва да са големи, за да има ефект. Фотоволтаичните централи трябва да се изграждат върху плодородна. Европейските програми за финансиране на ВЕИ в България са достъпни и опростени земеделска земя. Въвеждането на система за нетно отчитане е сложно.


Повече от една трета от ВЕИ електрическата енергия в ЕС се произвежда чрез вятърни централи. Във видеото на ЕК се обяснява как вятърната енергия помага за по-зелена и чиста Европа, насърчавайки същевременно енергийната независимост и създаването на работни места.


Това са АЕЦ „Козлодуй“ - 150 лв./МWh; Производителите на електроенергия от кондензационни централи на въглища - 300 лв. плюс умножената по 1.32 средномесечна цена на тон СО2 емисионни квоти за MWh; и други.


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).


До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.


Русия притежава около 44 процента от цялото налично количество обогатен уран в света. Приблизително 35 процента от ядреното гориво за атомните централи в САЩ се е доставяло от Русия, сочат официални американски данни.