АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Агенцията одобри удължаването на срока на експлоатация на 20 атомни електроцентрали и същевременно призова държавния оператор Е Де Еф (EDF) да подобри безопасността, както се посочва в становище на агенцията. Още през 2021 г. Агенцията за ядрена безопасност разреши удължаване на експлоатационния срок на 32 реактора от по-стар тип електроцентрали на до 50 години.


Централата се очаква да бъде построена до 2035 г. до село Улкен, разположено на около 400 км северозападно от Алмати. Тя ще се състои от два реактора с обща планирана мощност от 2,4 гигавата. Казахстан не разполага с действаща ядрена електроцентрала от 1999 г., когато беше спряна дейността на реактора БН-350 край Каспийско море.


Дясното правителство на министър-председателя Барт де Вевер планира да построи и нови ядрени реактори. Белгия разполага със седем ядрени реактора на две различни места, въпреки че три реактора вече са изключени от мрежата.


Китайски изследователи разработиха микропроцесор със структура от само няколко атомни слоя – важна крачка в преодоляването на физическите граници на силициевите чипове. Чипът, наречен WUJI, е 32-битов RISC-V процесор, изграден върху двумерен полупроводник. RISC-V е отворена архитектура, известна с гъвкавия си дизайн и ниска консумация на енергия.


Той ще е предназначен за атомни електроцентрали, предаде националната новинарска агенция Казинформ. Уранът няма да се обогатява, а ще се складира под формата на руда, пише Министерството на енергетиката на Казахстан в отговор на въпрос на кореспондент на Казинформ.


Засегната е работата на един от двата реактора на атомната централа, като през цялото време нейната сигурност не е била нарушена. Заради автоматичното спиране е била "изпусната водна пара, която не е радиоактивна". АЕЦ "Бецнау" произвежда около 6 тераватчаса електроенергия, което приблизително отговаря на потреблението на 1,3 милиона четиричленни домакинства.


„Росатом“ сглобява корпуса на реактора за атомния ледоразбивач от ново поколение„Ленинград“. Реакторите от серията РИТМ са основа за развитието на Северния морски път и на технологиите за АЕЦ с малка мощност.


Турция си поставя за цел да въведе в експлоатация и четирите реактора на АЕЦ „Аккую“ до 2028 г., като при пълен капацитет на мощностите централата трябва да покрие 10 процента от енергийните нужди на страната.


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).


Върховната рада (парламентът на Украйна) прие закон, разрешаващ закупуването на двата руски реактора, първоначално закупени от България във връзка с проекта за изграждане на АЕЦ "Белене", които ще бъдат използвани за разширяване на украинската АЕЦ "Хмелницки".