АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Точно в разгара на тези горещи дни миналата седмица ЕК представи дългоочакваните промени в целите си за въглеродните емисии. Тя предложи до 2040 г. емисиите на парникови газове да бъдат намалени с 90% в сравнение с нивата от 1990 година.


Захарта към момента се търгува за 1,87 лева за килограм, а тенденцията при цената ѝ е низходяща, което е в съответствие със световната динамика. При фасула има регистрирана възходяща тенденция от последните две седмици, като тази седмица цената му е 4,45 лева за килограм.


Тази седмица спад на цените има при почти всички зеленчуци, наблюдавани от ДКСБТ. Най-значителен е той при пресните картофи, които са с 15,61 на сто и те се търгуват по 0,93 лева за килограм. Останалите картофи поскъпват минимално - с 0,34 на сто до 1,19 лева за килограм.


Комисията за защита на конкуренцията изиска детайлна информация от 50 търговски вериги и търговци на дребно на хранителни стоки за управляваните от тях близо 500 обекта в рамките на секторния анализ на пазара на хранителни стоки, който започна миналата седмица и във връзка с данните, получени от съвместните проверки на цените на НАП и КЗП в страната.


От млечните и месните храни и варивата по стоковите борси най-много е нараснала цената на зрелия фасул, а най-много е спаднала на киселото мляко в кофичка от 400 грама.


Според данните на ЕСО в диапазона от 10:00 до 11:00 часа сутринта в петък миналата седмица генерираната енергия от фотоволтаични централи е била с мощност от средно 2935 мегавата, а потреблението в системата - 2917 мегавата.


Сърбия е един от последните останали купувачи на руски газ в Европа. Миналата година е получила около 3 милиарда кубически метра синьо гориво. Белград се стреми към членство в ЕС, който тази седмица предложи правно обвързваща забрана за внос на руски газ и втечнен природен газ (LNG) до края на 2027 г.


В Чикаго юнската пшеница тази седмица тръгва надолу с 4 долара до 221 долара за тон. Във Франция се наблюдава нов спад - с 4 евро до 197 евро за тон. В Украйна също се бележи чувствителен спад - с 12 долара до 230 долара за тон, но най-значително понижение има в Русия, където цената е с 18 долара по-ниска и достига 225 долара за тон.


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повишава с 0,22 процентни пункта до 2,230 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,225 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 година.


Преди седмица цените на основните зърнени култури се опитаха да обърнат тренда след неколкомесечно поевтиняване, но в последните дни движението им е отново надолу на борсовите пазари, посочват от ССБ.