АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Вицепремиерът изтъква на първо място изработената и представена Програма на правителството, последвана от изготвения и приет впоследствие държавен бюджет. Томислав Дончев набляга и на ускоряването на плащанията по НПВУ с близо 41 процента, като към 24 април 2025 г. техният общ размер достига близо 2,2 млрд. лева.


Освен тази сума, БНБ се предвижда в рамките на 2025 години да извърши и лихвени плащания по сметки и в полза на държавния бюджет на Република България в размер до 250 000 000.00 лв.


Дефицитът на консолидирания държавен бюджет, изразен като процент от брутния вътрешен продукт (БВП), през последното тримесечие на миналата година достига 3,4 на сто в Европейския съюз и 3,2 на сто в еврозоната. Това сочат най-новите сезонно коригирани данни на Евростат.


В структурата на общите разходи най-голям дял заемат разходите за пенсии, които са в размер на 5 730 200 000 лв., което е 23,8% от плана за годината. Спрямо същия период на миналата година разходите за пенсии са с 664,8 млн. лв. (13,1%) повече.


През 2024 г. българските домакинства са изразходвали 11 712 лв. средно на човек, което е с 16,6 на сто повече в сравнение с 2023 година. За периода 2015 - 2024 г. разходите на домакинствата се увеличават 2,5 пъти.


Най-ниски са те в България - средно 10,6 евро на час, следвана от Румъния - 12,5 евро и Унгария - 14,1 евро. Най-високи разходи за труд в ЕС са отчетени в Люксембург - средно 55,2 евро на час, Дания - 50,1 евро на час и Белгия - 48,2 евро на час.


Министър-председателят на Швеция Улф Кристершон заяви, че планира да увеличи разходите си за отбрана до 3,5 %БВП на страната до 2030 г. Това е значително по-голямо увеличение, което да бъде постигнато в рамките на по-кратък срок, спрямо досегашните планове за най-голямото превъоръжаване на страната от Студената война насам.


Подобреният бизнес климат в еврозоната може да набере скорост идните месеци на фона на плановете за увеличаване на разходите за инфраструктура и отбрана, най-вече в Германия, което дава повод за по-голям оптимизъм за обрат в икономическите перспективи за Европа.


ББР и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) започват съвместна програма с ключова роля за енергийната независимост на публични организации и предприятия. Двете институции обединяват усилия за повишаване на енергийната ефективност, намаляване на разходите за електрическа енергия на публичните субекти и повишаване на конкурентоспособността на бизнеса.


Шведското правителство обяви, че увеличава разходите с 5,8 милиарда крони (573 милиона долара) тази година, за да стимулира икономиката, като по-голямата част от средствата ще бъдат изразходвани за строителния сектор, предаде Ройтерс.