АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Остава да видим дали става дума за истинска промяна в стратегията на един американски президент. Факт е, че въпреки демонстрираното нетърпение, Тръмп даде нов срок от 50 дни на руския президент, който три години след нахлуването в Украйна отказва все още да сложи край на войната.


Данните за първите шест месеца на годината показват, че макар търговската война със САЩ да ескалира след завръщането на Тръмп в Белия дом, то китайската международна търговия продължава да расте.


Износът на стоки от България за ЕС намалява с 4,2% през периода януари - април. През май общият износ на стоки възлиза на 6,5175 млрд. лв. и намалява с 4,6 процента спрямо същия месец на предходната година.


Придобиването ще бъде поредния ход на собственика на марките "Фереро Роше" (Ferrero Rocher) и "Нутела" (Nutella) да разшири влиянието си в САЩ. 79-годишната компания "Фереро", която притежава и марки като "ТикТак" (TicTac) и "Киндер" (Kinder) в Северна Америка, започна да купува американски марки сравнително наскоро.


В сравнение със същия месец на миналата година през май германският износ се увеличава с 0,4 на сто, а вносът - с 4,2 на сто, въз основа на предварителни оценки на "Дестатис".


По данни за първото тримесечие на 2025 г. двустранният стокообмен бележи ръст от 7 процента спрямо същия период на предходната година, като българският износ за северната ни съседка се е увеличил с 18,9 процента.


През периода януари - април 2025 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 26 498.4 млн. лв., което е с 4.8% по-малко в сравнение със същия период на 2024 година. През април 2025 г. общият износ на стоки възлиза на 6 583.3 млн. лв. и намалява с 11.6% спрямо същия месец на предходната година.


Лидер в ръста на виетнамския износ са скаридите, чийто износ е нараснал с 30 процента, следвани от пангасиуса, предаде виетнамската новинарска агенция ВНА.


Глобалната търговска война на президента на САЩ Доналд Тръмп и колебанията в търговските отношения между Китай и САЩ през последните два месеца създадоха значителни трудности за китайските износители и техните бизнес партньори от целия Тихоокеански регион и забавиха световния растеж.


През април търговският дефицит на страната достигна 7,1 милиарда канадски долара (5,2 милиарда американски долара), над три пъти повече спрямо предходния месец, което статистическият институт на Канада определи като "най-големият дефицит, регистриран някога" на месечна база.