АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това позволява на туристическите агенции да продават билети от името на водещи международни авиокомпании на пазара. В момента над 54 000 туристически агенти в 217 страни и територии по света са акредитирани от ИАТА.


Японският автомобилостроителен гигант "Тойота" (Toyota) отчете спад на производството си с 2,9%. Друга водеща японската автомобилна компания - "Нисан" (Nissan Motor), обяви, че оценява на 700 млрд. йени (4,91 млрд. долара) нетната си загуба през финансовата 2024 година.


Пекин също е настоял китайските авиопревозвачи да спрат всички покупки от американски компании на авиационно оборудване и части, посочват още източниците на Блумбърг. Според тях властите в Пекин обмислят как да подпомогнат китайските авиокомпании, които наемат самолети на "Боинг", на фона на което са изправени пред по-високи разходи.


В края на 2024 г. активно действащи са 12 въздушни превозвачи с валиден оперативен лиценз, посочи Станулов. Въздухоплавателните средства, с които българските авиокомпании оперираха през 2024 г., са 80 – 59 пътнически и 21 карго.


"Въздействието на търговските мерки остава несигурно, но според ЕЦБ американски мита от 25 на сто върху европейския внос, биха намалили растежа в еврозоната с 0,3 процентни пункта през първата година", а "европейският ответни мерки биха увеличили тази загуба до 0,5 процентни пункта", предупреди президентът на ЕЦБ по време на изслушване пред Европейския парламент.


Загубата на корпорацията се дължи предимно на понижаването на пазарната стойност на акциите, емитирани от нейното петролно подразделение - "Газпром Нефт".


Стойността на акциите на най-големия европейски автомобилен производител се понижи са над 40% през последните четири години. "Фолксваген" и други автомобилни корпорации изпитват трудности при прехода към производството на електрически автомобили.


Друг ефект е може да е свързан и с повишаването на крайните цени до определения таван на надценката - за стоките, които до този момент са предлагани с по-ниска надценка, с цел компенсиране на ограничения марж (загуба за търговеца) от други продукти.


За 2024 г. институцията е "на минус" с 7,9 млрд. евро, което е най-голямата загуба в 25-годишната й история. Централната банка на еврозоната не изключва възможността за нови години с негативен баланс.


Като причина за спада авиокомпании, летища и браншови организации посочват рязкото увеличаване на данъците и таксите. Особено силно е намалял капацитетът на полетите на летищата в германските градове Дрезден (с 49 процента спрямо с 2019 г.), Щутгарт (със 70 процента) и Берлин (със 70 процента).