АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Авиоизложението във Фарнбъро, което продължава през цялата седмица, се организира на всеки две години, и се превърна в място, където "Боинг" и "Еърбъс" се конкурират за нови поръчки на своите самолети.


Три държавни авиокомпании – Южнокитайските авиолинии (China Southern), Еър Чайна (Air China) и Източнокитайските авиолинии (China Eastern) – обявиха в петък сделка с „Еърбъс“ за закупуване на 292 самолета на обща стойност около 37 милиарда долара.


Те ще са ежедневни, с излитане от София в 20:20 ч. и кацане в Париж, летище Шарл дьо Гол, в 22:20 ч. Полетите ще се изпълняват с Airbus А319.


Общо 142 търговски самолета е доставил „Еърбъс“ на китайския пазар през 2021 г., съобщиха от компанията. Китай остава най-големият единичен пазар на „Еърбъс“ в световен мащаб, като доставките на търговски самолети в страната са били над 23% от глобалните на компанията през 2021 г.


Според споразумението близкоизточният гигант в превозите на средни разстояния ще закупи и още 50 самолета 737 MAX. Те би трябвало да заменят флотилията от 50 самолета A321neo, след като по-рано тази година бе анулиран договорът за тях с европейския самолетостроител Airbus.


Очаква се впечатляващо увеличение на броя изтеглени от употреба самолети в Китай през следващите 20 години, посочи Клаус Рьове, директор на отдела за клиенти на "Еърбъс", цитиран в съобщението.


Наемането на служители, което ще се проведе в целия свят, засяга всички дейности на групата (пътнически самолети, отбрана, космос и хеликоптери), потвърди Airbus в комюнике, без да уточнява броя на новите назначения по страни.


Подписан е протокол за споразумение за придобиване на 20 самолета А220 и договор за твърда поръчка на 40 самолета от фамилията A320neo, от които пет А321 A321XLR.


Сделката с "Ер Франс" е третата добра новина за "Еърбъс" за седмицата, след като "Сингапур еърлайнс" (Singapore Airlines) поръча седем товарни A350, а австралийската "Куонтас" (Qantas) обяви, че минава на модели на "Еърбъс" за вътрешните си полети.


Българската авиокомпания GullivAir осъществи първи исторически чартър от София до Шри Ланка. Полетът е реализиран с големия самолет Airbus A330, който може да лети на далечни разстояния без междинни кацания за зареждане на гориво.