EUR 1.9558
USD 1.1640
CHF 0.9175
GBP 0.8643
CNY 7.8752
you tube
mobile version

България - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
НОИ осъвремени пенсиите с ъс 7,8% по швейцарско правило НОИ осъвремени пенсиите с ъс 7,8% по швейцарско правило 16:25 | 12.06.2026 | прегледи 69

Според т.нар. „швейцарско правило“ отпуснатите до тази дата пенсии се осъвременяват ежегодно от 1 юли с решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт с процент, равен на 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година.

още
Мониторинг на всяка пратка сурово мляко Мониторинг на всяка пратка сурово мляко 14:25 | 12.06.2026 | прегледи 94

Контролът ще включва лабораторни анализи за общ брой микроорганизми, който е показател за чистотата на суровото мляко, общ брой соматични клетки, които са показател за здравословното състояние на животните, както и изследвания за наличие на инхибитори и афлатоксин М1.

още
Лек спад на строителството Лек спад на строителството 12:35 | 12.06.2026 | прегледи 106

През април 2026 г. индексът на продукцията в сектор „Строителство“ се понижава с 0,1 на сто спрямо предходния месец, показват предварителни и сезонно изгладени данни на Националния статистически институт (НСИ). Календарно изгладените данни показват увеличение с 6,6 на сто на строителната продукция в сравнение със същия месец на 2025 година.

още
„Булгартрансгаз“ увеличава капацитета си „Булгартрансгаз“ увеличава капацитета си 10:15 | 12.06.2026 | прегледи 134

 „Булгартрансгаз“ поетапно увеличава техническия капацитет от Гърция към България, от България към Румъния и от България към Република Северна Македония във връзка с изграждането и предстоящото въвеждане в експлоатация на проектите за разширение на газопреносната инфраструктура, част от Вертикалния газов коридор, съобщиха от газопреносния оператор.

още
България в „Богатството на народите“ 2026 България в „Богатството на народите“ 2026 08:10 | 12.06.2026 | прегледи 163

България заема тридесет и пето място в индекса „Богатството на народите“ за 2026 г. Тя е сред най-бързо развиващите се страни през изминалото десетилетие, но остава с най-ниската оценка в целия ЕС. Основна причина за това е много слабото представяне в компонентите на индекса, които оценяват публичния сектор.

още
Мултифондова система при пенсионните фондове Мултифондова система при пенсионните фондове 17:10 | 11.06.2026 | прегледи 197

От 01 януари 2027 г. пенсионните спестявания ще могат да бъдат инвестирани в инфраструктурни облигации и акции на дружества, свързани с инфраструктурни  проекти с особено значение за обществото и икономиката.

още
До дни затворения тунел "Железница" ще работи До дни затворения тунел "Железница" ще работи 13:40 | 11.06.2026 | прегледи 213

Министърът на МРРБ Иван Шишков, който направи изненадваща проверка на място и установи, че повече от месец по укрепването на терена изобщо не се работи, а се срещна с фирмата изпълнител на проекта, който все още е в гаранция. През април свличане на земна маса бе причина тунелът да бъде затворен.

още
Основният проблем на договора с „Боташ Основният проблем на договора с „Боташ 10:40 | 11.06.2026 | прегледи 193

Бивш енергиен министър посочи, че договорът е бил обвързан с по-широка стратегия за излизане на „Булгаргаз“ на външните пазари и финансовото стабилизиране на дружеството. Паралелно с него е подписан и меморандумът „Стринг“ за увеличаване на капацитета за транзитиране на газ през  България, Сърбия, Румъния до Централна Европа. 

още
Wizz Air въвежда  технологията на Starlink Wizz Air въвежда технологията на Starlink 09:25 | 11.06.2026 | прегледи 234

С въвеждането на технологията през 2027 г., времето във въздуха ще се превърне от време на изолация във време за свързаност. Пътниците ще могат да се наслаждават на високоскоростен, надежден интернет с ниска латентност на 30 000 фута височина.

още
Инициативата .„Кошница с грижа“ Инициативата .„Кошница с грижа“ 07:25 | 11.06.2026 | прегледи 272

Водещи търговски вериги намаляват цените на продукти от малката потребителска кошница в рамките на националната инициатива „Кошница с грижа“. Тя е съвместна кампания на правителството и веригите и беше представена в Министерския съвет. 

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg