АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Westinghouse планира да изгради 10 големи ядрени реактора в САЩ, като строителството им ще започне до 2030 година. Това заяви временният главен изпълнителен директор на компанията Дан Съмнър пред президента Доналд Тръмп по време на конференция за енергетиката и изкуствения интелект, състояла се в Питсбърг, съобщи Си Ен Би Си.


Има проблем с Националното хранилище за дълготрайно съхранение на ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци показва одита Сметната палата на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" за периода от 1 януари 2022 г. до 31 декември 2023 г., информират от одитната институция.


Министърът на енергетиката Жечо Станков и делегация проведоха в Ню Йорк финални разговори с ръководството на американската банка "Сити". Страните договориха партньорството на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" ЕАД с банковата институция за осигуряване на финансирането за изграждане на нови ядрени мощности на площадката на българската атомна електроцентрала.


В момента се водят преговори с турски и чуждестранни инвеститори, заяви в интервю за Блумбърг в кулоарите на изложението и срещата на върха за ядрени електроцентрали в Истанбул Антон Дедусенко, председател на борда на директорите на дъщерното дружество на "Росатом", отговорно за АЕЦ "Аккую".


Дясното правителство на министър-председателя Барт де Вевер планира да построи и нови ядрени реактори. Белгия разполага със седем ядрени реактора на две различни места, въпреки че три реактора вече са изключени от мрежата.


Докато хората чакат отговори за това, какво е причинило историческото спиране на електрозахранването, което внезапно наруши всекидневието на десетки милиони, някои поставят въпроса дали е разумно да бъдат изведени от експлоатация ядрени реактори, осигуряващи форма на енергия, която е стабилна, макар и противоречива, спрямо възобновяемите източници, чието производство може да бъде белязано от прекъсвания.


То е малко под 10% от световното производство (на електроенергия), като географският център се измества към Китай за сметка на държави като САЩ и Франция, пише МАЕ в свой доклад. Повече от 70 гигавата нови ядрени мощности са в процес на изграждане в световен мащаб - едно от най-високите нива през последните 30 години.


Те са от Египет, Унгария, Турция, Бангладеш, Беларус и Китай. Подготовката, обучението и стажовете в учебните центрове и руските АЕЦ обезпечават безопасното и ефективно управление на енергоблоковете ВВЕР-1200, които „Росатом“ изгражда в страни партньори.


През 2024 г. Германия ще внесе 16,5 млрд. киловатчаса (kWh) ядрена енергия. Вносът на електроенергия в Германия се е увеличил почти три пъти през тази година в сравнение с 2023 г., като около половината от него идва от Франция, Швейцария и Белгия, които използват ядрени мощности.


Чрез провеждане на дейности, утвърдени от най-добрите европейски и световни практики, програмата ще подпомогне повишаването на кадровия потенциал и развитие на висшето образование, науката и иновациите в сферата на ядрената енергетика и пряко свързаните с нея ядрени науки, технологии и инженерство. Средствата за нейното изпълнение са размер на 8 500 000 лв., а срокът - до края на 2030 г.