АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Като причина за отмяната на търговските преговори Тръмп посочи планираното от Канада въвеждане на цифров данък върху бизнеса на американските компании.


През април търговският дефицит на страната достигна 7,1 милиарда канадски долара (5,2 милиарда американски долара), над три пъти повече спрямо предходния месец, което статистическият институт на Канада определи като "най-големият дефицит, регистриран някога" на месечна база.


Високото ниво на безработицата в Канада, където броят на безработните е приблизително 1,6 милиона души, е резултат на прякото въздействие на митата, които президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи върху вноса на редица канадски стоки.


Очакват се рекордни добиви на пшеница в Азия, най-вече в Индия и Пакистан. Прогнозира се и повишаване на добивите в Южна Европа и в Северна Африка, както и стабилно равнище на получените количества от зърнената култура в Канада и Русия.


Общият подход ще засегне преговорите с 18 страни, но сред тях едва ли ще бъдат Канада, Мексико и Китай, отбелязва изданието. Схемата за водене на търговски преговори е изготвена от кабинета на главния търговски преговарящ на САЩ. Той има за цел да опрости обсъждането на реципрочните мита върху вноса.


Те се отнасят за някои канадски селскостопански и хранителни продукти в отговор на наказателните мита на Канада върху китайските електромобили, наложени през октомври. От 20 март ще бъдат наложени мита върху няколко канадски стоки, включително 100% за рапично масло и грах, както и 25% за рибни продукти и свинско месо.


Президентът на САЩ Доналд Тръмп разговаря по телефона с мексиканския си колега Клаудия Шейнбаум и канадския премиер Джъстин Трюдо.


Тръмп обаче посочи, че в средата на този месец ще бъдат "разширени" митата върху вноса в САЩ на петрол и природен газ. На фона на това изявление цените на черното злато се повишиха за кратко на международните пазари, след което отбелязаха понижение.


Компаниите от САЩ са с най-висок дял - 2 трилиона евро, следвани от тези от Великобритания със 770 милиарда евро, Китай с 570 милиарда евро, Мексико - 190 милиарда евро, Канада - 181 милиарда евро и Австралия със 132 милиарда евро.


Според платформа за търсена на работа в сферата на технологиите 60 процента от компаниите, отворили офиси в България през отминалата година, са с чуждестранен произход, като водещи са инвеститорите от САЩ и Германия. Останалите ИТ работодатели идват от Австрия, Белгия, Великобритания, Канада, остров Ман и Чехия.