АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цените на основните хранителни стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество оферти за продажба на семена и ядки на цени от 2500 до 6800 лева за тон. При индустриалните стоки имаше сделки за гориво за отопление на 2125,80 лв./хил.л и газ пропан бутан на 916,67 лв./хил.л. Скрап от черни метали се продаде от 298,40 до 324,95 лева за тон.


Обемът, който в момента е около 900 милиона кубически фута на ден, след повишението би достигнал 1,1 милиарда кубически фута дневно, като така ще бъде компенсирано временното спиране на доставките на израелско синьо гориво.


Производствените цени се понижават с 3,6 на сто през юни на годишна основа, задълбочавайки спада си от предходния месец, когато бяха надолу с 3,3 на сто.


Според данните спадът на международните цени на зърнените култури и захарта е компенсиран от по-високите цени на млечните продукти, месото и растителните масла. Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, през юни 2025 г. е с 5,8 на сто по-висок в сравнение с нивото си година по-рано, но остава доста под пика от март 2022 г.


Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. Данните са в синхрон с очакванията на анализаторите.


Темпът на нарастване на потребителските цени в Германия се стабилизира през последните години, след като инфлацията достигна 8,8 на сто в края на 2022 г. след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и е на си най-ниското от октомври 2024 г.


Общият индекс на цените на производител се понижава с 2.1% през май 2025 г. спрямо предходния месец. По-ниски цени се наблюдават при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 4.9%, и в преработващата промишленост - с 1.2%, докато в добивната промишленост е отчетено повишение - с 2.6%.


Най-голямата част от енергията, използвана от домакинствата в ЕС през 2023 г., е отивала за отопление на жилищата - 62,5 на сто от крайното потребление на енергия в жилищния сектор. Енергията, използвана за отопление на вода, заема второ място в енергийния баланс на домакинствата – 15,1 на сто.


Търговията на ЕС със селскостопански и хранителни продукти остава силна през първото тримесечие на 2025 г., показва доклад на ЕК. Износът е нараснал с 3 на сто в сравнение с 2024 г. и е достигнал 59,7 милиарда евро, подкрепен от високите цени на какаото, докато износът на зърнени култури е намалял.


Шест от 10 анкетирани споделят, че "винаги" или "понякога" поръчват по-малко топки сладолед поради по-високите цени в сравнение с преди пет години. За 28 на сто обаче цената не оказва влияние върху количеството сладолед, което купуват. Повечето хора купуват сладолед с две (50 на сто) или три топки (23 на сто).