АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Румънското правителство прокара в парламента пакет от фискално-бюджетни мерки за намаляване на прекомерния бюджетен дефицит. Мерките включват увеличение на различни данъци и такси, включително на данък добавена стойност (ДДС) от 1 август т.г. от 19 процента на 21 процента.


Цените на основните хранителни стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество оферти за продажба на семена и ядки на цени от 2500 до 6800 лева за тон. При индустриалните стоки имаше сделки за гориво за отопление на 2125,80 лв./хил.л и газ пропан бутан на 916,67 лв./хил.л. Скрап от черни метали се продаде от 298,40 до 324,95 лева за тон.


Производствените цени се понижават с 3,6 на сто през юни на годишна основа, задълбочавайки спада си от предходния месец, когато бяха надолу с 3,3 на сто.


Предстои да бъде обнародвано решение, с което се закриват три агенции, отговарящи за строителството, поддръжката и надзора на пътищата, както и за пътното движение и пътната безопасност, заяви говорител на президента.


За сравнение, за цялата 2024 г. за местни данъци и такси са събрани малко над 14 млн. лв. през Централния ВПОС терминал, а през 2023 година събраната сума е била 10 млн. лв., уточняват от министерството.


Според данните спадът на международните цени на зърнените култури и захарта е компенсиран от по-високите цени на млечните продукти, месото и растителните масла. Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, през юни 2025 г. е с 5,8 на сто по-висок в сравнение с нивото си година по-рано, но остава доста под пика от март 2022 г.


С новото престъпление причинителите на смъртоносни пътни инциденти, при които е налице поне едно утежняващо вината обстоятелство – по-специално употреба на алкохол или превишаване на разрешената скорост с най-малко 30 км/ч – ще бъдат преследвани по новия закон.


Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. Данните са в синхрон с очакванията на анализаторите.


Темпът на нарастване на потребителските цени в Германия се стабилизира през последните години, след като инфлацията достигна 8,8 на сто в края на 2022 г. след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и е на си най-ниското от октомври 2024 г.


Общият индекс на цените на производител се понижава с 2.1% през май 2025 г. спрямо предходния месец. По-ниски цени се наблюдават при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 4.9%, и в преработващата промишленост - с 1.2%, докато в добивната промишленост е отчетено повишение - с 2.6%.