АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Пакетът включва мерки, имащи за цел да нанесат допълнителни удари по петролната и енергийната индустрия на Русия. Предвижда се снижаване на приетия от Г-7 таван за закупуване на руски суров петрол до 47,6 долара за барел, казаха дипломати.


ЕК предложи плаващ таван на цените на руския петрол от 15 % под средната пазарна цена на суровия петрол през предходните три месеца, съобщиха дипломати от ЕС. През последните два месеца ЕС и Великобритания настояват пред Г-7 да намали горната граница, след като спадът на петролните фючърси направи настоящото ниво от 60 долара за барел до голяма степен без значение.


Събираемостта на митата в САЩ отново скочи през юни, спомагайки за изненадващия бюджетен излишък от 27 млрд. долара за месеца. Данните за бюджета показаха, че митата започват да се превръщат в значителен принос за приходите на федералното правителство, като през юни достигнаха нови рекорди, нараствайки почти четирикратно.


Цените на основните хранителни стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество оферти за продажба на семена и ядки на цени от 2500 до 6800 лева за тон. При индустриалните стоки имаше сделки за гориво за отопление на 2125,80 лв./хил.л и газ пропан бутан на 916,67 лв./хил.л. Скрап от черни метали се продаде от 298,40 до 324,95 лева за тон.


Производствените цени се понижават с 3,6 на сто през юни на годишна основа, задълбочавайки спада си от предходния месец, когато бяха надолу с 3,3 на сто.


Фалитите на компании със задължения над 10 млн. йени (около 68 000 долара), са се увеличили с 1,2 на сто спрямо същия период на 2024 г. Фалиралите компании се увеличават за четвърта поредна година, достигайки най-голям брой от 2014 г.


Негативният ефект за България от евентуалното въвеждане от САЩ на 25-процентови мита за стоките от ЕС би бил в размер на 678 млн. долара.


Според данните спадът на международните цени на зърнените култури и захарта е компенсиран от по-високите цени на млечните продукти, месото и растителните масла. Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, през юни 2025 г. е с 5,8 на сто по-висок в сравнение с нивото си година по-рано, но остава доста под пика от март 2022 г.


Примирието в Близкия изток изигра основна роля за спада в цената на златото, наблюдаван през втората половина на месец юни. Цената на златото се понижи с приблизително 5-5,5% през втората половина на месец юни, поевтинявайки от 3450 долара за тройунция до нива между 3255 и 3270 долара.


Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. Данните са в синхрон с очакванията на анализаторите.