АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През 2023 г. лицата във възрастовата група между 50 и 74 години, получаващи пенсия и продължаващи участието си в трудовия живот е малко над 150 хил. души, от които почти 95 хил. продължават да работят по финансови причини, а малко над 47 хил. от тях посочват, че остават на пазара на труда заради желанието си за работа и социално ангажиране.


Търговията на ЕС със селскостопански и хранителни продукти остава силна през първото тримесечие на 2025 г., показва доклад на ЕК. Износът е нараснал с 3 на сто в сравнение с 2024 г. и е достигнал 59,7 милиарда евро, подкрепен от високите цени на какаото, докато износът на зърнени култури е намалял.


Италианската група за алкохолни напитки се е съгласила да продаде вермут "Чинцано" (Cinzano) и грапа напитката "Фратина" (Frattina). Двете марки ще бъдат продадени на местния конкурент на "Кампари" – "Групо Кафо 1915" (Gruppo Caffo 1915) за 100 милиона евро (117 милиона долара).


Комисията за защита на конкуренцията изиска детайлна информация от 50 търговски вериги и търговци на дребно на хранителни стоки за управляваните от тях близо 500 обекта в рамките на секторния анализ на пазара на хранителни стоки, който започна миналата седмица и във връзка с данните, получени от съвместните проверки на цените на НАП и КЗП в страната.


Шест от 10 анкетирани споделят, че "винаги" или "понякога" поръчват по-малко топки сладолед поради по-високите цени в сравнение с преди пет години. За 28 на сто обаче цената не оказва влияние върху количеството сладолед, което купуват. Повечето хора купуват сладолед с две (50 на сто) или три топки (23 на сто).


Индексът на потребителските цени се покачва до 2,2 на сто през юни след 2 на сто през май. Икономисти очакваха инфлацията да остане без промяна.


Вносът се е увеличил с 20 на сто, достигайки 48,1 милиарда евро, главно поради по-високите цени на какаото, кафето, плодовете и ядките.


Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди новите цени в секторите "Електроенергетика" и "Топлоенергетика" за периода от 1 юли 2025 г. до 30 юни 2026 г. Средното увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители е 2,58 процента, а на топлинната енергия - 4,54 процента.


Икономистите посочват комбинация от фактори, които стоят зад тази отрицателна тенденция: високите цени на жилищата и нестабилните форми на заетост намаляват чувството за материална сигурност сред младите хора, пандемията и войната в Украйна увеличават несигурността, както и затягането на законите за абортите през 2021 година.


Иран е заплашвал неведнъж да затвори протока, но никога не е прибягвал до тази стъпка. Евентуално затваряне на морския път би ограничило търговията и би повлияло на световните цени на петрола.